Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Zespół Otella – co to jest, objawy, przyczyny. Czy syndrom Otella jest dziedziczny?
Zespół Otella czy też syndrom Otella jest jednym ze skutków choroby alkoholowej. Występuje nawet u 30% alkoholików. Zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Osoby, które go doświadczają, kompletnie nie widzą, że ich oskarżenia o niewierność są zupełnie bezpodstawne. Jakie są objawy zespołu Otella i czy może być on dziedziczony?
Syndrom Otella – przyczyny
Do głównych przyczyn syndromu Otella należy nadużywanie alkoholu lub narkotyków, a także niska samoocena osoby, którą dopadła ta choroba. Co więcej, wykazano też, że wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się zespołu Otella może wynikać z tzw. osobowości paranoicznej chorego. Chodzi tu na przykład o zaburzenia związane z podejrzliwością.Zespół Otella – objawy
Bezsprzecznie głównym objawem zespołu Otella jest fakt, że osoba, która jest nim dotknięta, uważa, że jest zdradzana przez swojego partnera. Co więcej, chory może oskarżać ukochaną osobę, że ma więcej niż jednego kochanka. Jak się okazuje, w kręgu podejrzeń umieszcza nawet osoby z najbliższego otoczenia... Kolejny objaw tego zespołu to agresywne zachowanie wobec partnera i osób podejrzanych. Pojawia się też prześladowanie. Chory dopuszcza się nawet instalowania kamer czy wynajmowania detektywów. Osoba dotknięta syndromem Otella często sięga też po alkohol, co nasila inne objawy. Próbuje również zrobić wszystko, aby udowodnić, że ma rację. Urojenia przy syndromie Otella często są bardzo silne. Do tego stopnia, że chory traci kontakt z rzeczywistością i kompletnie nie wierzy, że partner lub partnerka go nie oszukują.zdjęcie ilustrujące/Canva
Leczenie syndromu Otella
Niestety droga do wyleczenia tej choroby nie jest prosta. Wymaga ścisłej współpracy z psychologiem, a nawet i z psychiatrą. Co więcej, w przypadku czynnego uzależnienia konieczne jest podjęcie odwyku. Najtrudniejsze jest jednak nakłonienie chorego do podjęcia leczenia. Wszystko dlatego, że wspominanie o tym, że zachowuje się absurdalnie i wymaga terapii, może prowadzić do pogorszenia sytuacji. Często wręcz wzmaga zachowania agresywne.Zespół Otella – czy jest dziedziczny?
Zespół Otella nie jest schorzeniem dziedzicznym. To przede wszystkim typ przewlekłej psychozy alkoholowej. Ma charakter nabyty. Jednak jak się okazuje, są badania, które mówią o tym, że gen zwiększający predyspozycję do nałogów może być dziedziczony. A to głównie one są najczęstszym powodem występowania zespołu Otella.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Jak długo trwa przeciętny romans?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak długo trwa przeciętny romans? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie, gdy słyszymy o zdradach i nieuczciwości w związkach. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat i odkryjesz interesujące fakty na temat czasu trwania romansów.
Toksyczny partner - jak radzić sobie z manipulacją i brakiem szacunku?
Jesteś w związku, który wydaje się być pełen negatywnych emocji i niezdrowych wzorców? Możliwe, że masz do czynienia z toksycznym partnerem. Toksyczny związek to relacja, w której nasze podstawowe potrzeby, jak np. potrzeba bezpieczeństwa, szacunku i własnej wartości, nie są w pełni realizowane. W takim związku przeważają negatywne uczucia, takie jak lęk, smutek, złość i bezradność. Bliska osoba głęboko nas rani, podważa naszą wiarę w siebie i sprawia, że coraz mniej cieszymy się życiem.
Jak zachowuje się osoba która zdradza?
Masz podejrzenia, że twój partner może cię zdradzać? Zdrada jest jedną z najtrudniejszych sytuacji, z jakimi możemy się zmierzyć w związku. Jeśli masz wątpliwości, warto zwrócić uwagę na pewne oznaki, które mogą wskazywać na to, że twój partner nie jest ci wierny. Poniżej przedstawiamy 7 najczęstszych oznak zdrady, które mogą pomóc Ci w rozpoznaniu tej trudnej sytuacji.