Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Wężownica - jak o nią dbać?
Wężownica, czyli inaczej nazywana sansewieria, to roślina na swój sposób wyjątkowa. Występuje w szerokiej gamie odmian i świetnie radzi sobie w domowych warunkach, a do tego nie jest skomplikowana w uprawie. Jak o nią prawidłowo dbać? Podpowiadamy.
Popularne gatunki wężownicy
Istnieje około pięćdziesięciu różnych gatunków tej rośliny należącej do gatunku sukulentów. W naszych warunkach domowych sprawdza się ich zaledwie kilka. Jednym z najpopularniejszych jest wężownica gwinejska. Wyróżnia się specyficznymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym z frakturą pręgowaną o jaśniejszej barwie. Jej liście są strzeliste i masywne. Wysokość maksymalna to około 120 cm. Innym popularnym gatunkiem dostępnym powszechnie w sklepach jest wężownica cylindryczna. Jej liście są drobne i wyrasta ich znacznie więcej niż w przypadku odmiany gwinejskiej. Jest też nieco niższa, bo osiąga maksymalnie około 75 cm wysokości. Warto też wspomnieć o dość specyficznych odmianach karłowatych, które również znajdują swoje miejsce w wielu domach i mieszkaniach. Miniaturowa odmiana nie wzrasta wyżej niż 20 cm. Cieszy się uznaniem ze względu na to, że prezentuje się doskonale zwłaszcza w małych, kulistych donicach i zachowuje swój naturalny wygląd niezależnie od umiejscowienia.Jak dbać o wężownicę?
Wężownica jest względnie łatwa w uprawie, dlatego polecana jest dla osób, które chcą mieć w domu piękne rośliny, ale nie mają czasu, aby poświęcać im wiele czasu. Istotne jest generalnie tylko podlewanie, które wykonuje się co około tydzień, do maksymalnie dziesięciu dni. W zimie kwiat potrzebuje wody rzadziej. Tutaj wystarczy podlać go co 3 lub 4 tygodnie. Zasada pod tym względem jest dość prosta – jeśli ziemia jest wyraźnie przesuszona to należy dodać nieco wody. Ważne jest to, aby nie zraszać liści rośliny, a jedynie wlewać bezpośrednio do donicy. W razie konieczności należy też co pewien czas wycierać jej liście z kurzu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć także na stronie https://www.home.morele.net/. Jako jeden z nielicznych sukulentów, wężownica świetnie radzi sobie bez bezpośredniego dostępu do słońca. Można ją więc umieścić w półcieniu lub nawet cieniu i będzie tam dobrze rosła. Jeśli natomiast umieścimy ją w zbyt słońcu to może wykazywać objawy w postaci blednących liści. Jeśli chodzi o ciepło to wężownica czuje się najlepiej w domowych temperaturach około 20 stopni i więcej. Niektóre odmiany są nawet odporne na zimowy chłód w pomieszczeniach rzędu 13 stopni Celsjusza. Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://www.home.morele.net/.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Karaluchy - jak się ich pozbyć na dobre?
Zdarzyło Ci się kiedyś zobaczyć karaluchy w swoim domu? To prawdziwe utrapienie, które może wywołać uczucie obrzydzenia i niepokoju. Karaluchy są nie tylko nieestetyczne, ale także mogą przenosić różne choroby. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania mające na celu ich zwalczanie.
Na jakiej wysokości powiesić telewizor?
Zastanawiałaś się kiedyś, na jakiej wysokości powiesić telewizor w swoim domu? Wybór odpowiedniej wysokości jest kluczowy dla komfortu oglądania i estetyki wnętrza. W tym artykule podpowiem Ci, jak ustalić optymalną wysokość telewizora w salonie i sypialni.
Jak pozbyć się kuny?
Czy kuna zagościła w Twoim domu i sprawia Ci wiele problemów? Nie martw się, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! W tym artykule podzielimy się z Tobą skutecznymi sposobami, które pomogą Ci pozbyć się kuny i zapobiec jej ponownemu pojawieniu się. Dowiedz się, jak skutecznie zwalczać kuny i chronić swój dom przed ich szkodliwym działaniem.