Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Tradycyjne potrawy wigilijne w Małopolsce, czyli wigilia po Krakowsku
Dwanaście wigilijnych potraw już 24 grudnia zagości na stołach w zdecydowanej większości polskich domów. Bożonarodzeniowa wieczerza zapewne dla wielu z Was kojarzy się przede wszystkim z dzieciństwem, kiedy to zgodnie z tradycją należało spróbować wszystkich 12 dań świątecznych. W Małopolsce wigilijne menu zawiera kilka ciekawy potraw, których nie spotkasz nigdzie indziej. Jak zatem wygląda wigilia po krakowsku i jakie dania można znaleźć na stołach Krakowiaków? Wyjaśniamy!
Wigilia w Małopolsce
Krakowska wigilia składa się oczywiście z 12 tradycyjnych potraw wigilijnych. Jak wiadomo liczba dań nie jest przypadkowa, gdyż symbolizuje 12 apostołów, którzy zasiadali do ostatniej wieczerzy. Dzień 24 grudnia według wigilijnej tradycji jest dniem postnym tak jak w całym kraju, lecz nie jest wolny od pracy. Popołudniowa kolacja to czas spędzany w gronie najbliższej rodziny tak samo zresztą jak pierwszy oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Wielu Małopolszczan całymi rodzinami wybiera się na pasterkę, gdzie w swoim lokalnym kościele podziwiają bożonarodzeniową szopkę i śpiewają kolędy.canva.com
Tradycyjne potrawy wigilijne w Małopolsce
Największym zaskoczeniem jeśli chodzi o dania wigilijne w Małopolsce jest przede wszystkim smażony karp podawany ze słodką chałką. Ta nietypowa forma jedzenia ryby praktykowana jest tylko i wyłącznie w regionie małopolskim. Poza tym Małopolszczanie zamiast czerwonego barszczu chętnie sięgają po inne zupy, które są oczywiście przygotowywane według świątecznych przepisów. Najpopularniejsze potrawy wigilijne w Małopolsce to przede wszystkim:- Barszcz z uszkami
- Zupa grzybowa
- Zupa migdałowa
- Zupa owocowa
- Zupa rybna
- Zupa grochowa
- Tradycyjna zupa grzybowa
- Pierogi z kapustą i suszonymi grzybami
- Kasza z suszonymi grzybami i śliwkami
- Kutia
- Paszteciki z grzybami
- Fasola z suszonymi śliwkami
- Kapusta z grochem
- Kulebiak z grzybami i kapustą
- Kluski z makiem
- Karp smażony podawany ze słodką chałką
- Przekładaniec krakowski
- Tradycyjny kompot z suszu
- Kiszone rydze
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jaka mąka na pierogi?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaka mąka jest najlepsza do przygotowania pysznych pierogów? Wybór odpowiedniej mąki ma ogromne znaczenie dla konsystencji i smaku ciasta. W tym artykule podpowiem Ci, jaką mąkę wybrać, aby Twoje pierogi były lekkie, elastyczne i smaczne. Przygotuj się na odkrycie najlepszego przepisu na ciasto na pierogi!
Jak smażyć karpia?
Jeśli zastanawiasz się, jak smażyć karpia, to trafiłeś we właściwe miejsce! Smażony karp to jedno z najpopularniejszych dań wigilijnych w Polsce. W tym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na smażonego karpia, poradami dotyczącymi przygotowania oraz pomysłami na podanie tego pysznego dania.
Stół wigilijny: Inspiracje i sekrety dekoracji
Czy wiesz, że dekoracja stołu wigilijnego może dodać magii i uroku tej wyjątkowej kolacji? Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczoną gospodynią, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z organizacją wigilijnego spotkania, mamy dla Ciebie wiele inspiracji i trików, które sprawią, że Twój stół będzie wyglądał zachwycająco. Przygotuj się na niezapomnianą wigilię!