Jak zrobić dobre wrażenie na teściach

Pierwsze spotkanie z teściami może być niezwykle stresujące. Zwykle nie wiemy, czego możemy się spodziewać i w jaki sposób się zachować. Wszyscy rodzice są różni i trudno tak naprawdę przewidzieć, czego mogą oczekiwać rodzice naszego partnera. Najważniejsze jest to, aby zawsze zachowywać się zgodnie z zasadami savoir-vivre, być miłą i pogodną.

Czego nie robić, a co można zrobić

Jedząc wspólną kolację czy inny posiłek, nigdy nie należy krytykować Pani Domu i jej potraw lub sposobu przygotowania dań. Warto za to zwrócić uwagę na coś, co zostało zrobione prawidło i nam się zwyczajnie podoba. Dobry komplement jest w cenie. Nie silmy się jednak na komplementy, co chwilę, ale naprawdę pochwalmy coś, co wymagało wysiłku i czasu w przygotowaniu – np. pięknie zastawiony stół.

Prezenty dla teściów

Przychodząc na pierwszą wizytę, często myślimy o tym, że powinnyśmy przynieść ze sobą jakiś prezent. Faktycznie, w dobrym guście jest wręczyć teściom jakiś mały upominek. Teściowa dostać może kwiaty lub ciasto, a teściowi kupić można jakiś dobry trunek. Pamiętajmy o tym, żeby robić prezenty, które teraz umilą wspólnie spędzany czas, zamiast kupować czegoś naprawdę niepotrzebnego i nietrafionego.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania?

Przede wszystkim należy pomyśleć o odpowiednim stroju i zabrać ze sobą dużo dobrego samopoczucia i humoru. Należy przedstawić się, z jak najlepszej strony – zarówno od tej strony wizualnej, jak i ukrytej – naszego charakteru i sposobu bycia. Spróbujmy przez tę parę godzin spróbować być wesołe i sympatyczne, niech uśmiech nie schodzi z naszych ust ani na minutę. Do teściów warto się ubrać z klasą, ładnie i klasycznie. Można założyć ładne półbuty lub niższe obcasy. Koszulka w pastelowych, ciepłych kolorach i czarne proste spodnie lub spódnica. Zachowajmy w swoim stroju pewną dozę elegancji.

O czym rozmawiać przy wspólnym spotkaniu?

Znalezienie wspólnego tematu i przerwanie ciszy będzie chyba najtrudniejszym zadaniem. Zawsze warto rozmawiać o swoich zainteresowaniach. Rozejrzyj się po domu, zobacz, co jest pasją Pana, a co pasją Pani domu. Spróbuj zahaczyć o te tematy. Jeśli jednak jesteś laikiem w jakiejkolwiek kwestii, nie staraj się na siłę pokazać swojej wiedzy i drążyć tematu. Ktoś, kogo rzecz naprawdę interesuje, może być nawet zniesmaczony czy oburzony czyimś dyletanctwem. Od razu będzie widać, że robisz coś na siłę. Warto przy tym omijać tematy związane z polityką czy religią. Te kontrowersyjne kwestie zawsze dzielą ludzi, a przecież nie chcemy by wspólna rozmowa przy obiedzie zepsuła to pierwsze spotkanie.

Krótki poradnik savoir-vivre na każde spotkanie

  • Dowiedz się, w jakim celu przychodzisz do teściów, z jakiej okazji zostałaś zaproszona. Inaczej należy przygotować się do grilla, inaczej do wspólnej kolacji, a jeszcze inaczej na urodziny czy imieniny teścia lub teściowej.
  • Podczas kolacji nie wolno trzymać rąk na stole. Pamiętajmy też o tym, żeby podziękować za posiłek.
  • Jeśli Pani domu zostawiła przy Twoim talerzu dwie serwetki, to musisz pamiętać, jak ich użyć. Serwetkę materiałową rozkłada się na kolanach, natomiast serwetka papierowa służy do wycierania ust. Odkładamy ją później po lewej stronie talerza.
  • Na stole pojawiło się więcej sztućców? Nie martw się, jeśli Pani Domu dba o savoir-vivre to ułożone są one w kolejności użycia. Dlatego nie musisz wiedzieć, który do czego służy. Pierwsze danie zjadamy sztućcem ułożonym najdalej od talerza i tak dalej.
Agnieszka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł