Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Rotawirusy – co warto wiedzieć?
Rotawirusy to mikroorganizmy, które atakują przewód pokarmowy i wywołują wymioty i ostrą biegunkę. Ta grupa drobnoustrojów chorobotwórczych jest bardzo odporna na warunki panujące poza organizmem człowieka, przez co szybko się przenoszą z jednej osoby na drugą. Zobacz, co warto wiedzieć o rotawirusach i wywoływanych przez nie chorobach.
Czym są rotawirusy?
Rotawirusy to mikroorganizmy przypominające kształtem koło, skąd pochodzi nazwa. Ich cechą charakterystyczną jest duża odporność na czynniki zewnętrzne, przez co bardzo łatwo się nimi zarazić. Te drobnoustroje mogą przetrwać nawet kilka godzin poza organizmem człowieka, co zwiększa możliwość zarażenia się nimi.Jak można się zarazić rotawirusami?
Rotawirusami najczęściej zarażają się dzieci w dużych skupiskach takich jak żłobki, przedszkola czy szkoły. Maluchy nie zawsze zachowują higienę i zapominają o myciu rąk po skorzystaniu z toalety, po przyjściu ze spaceru czy przed posiłkiem. W przypadku dzieci bardzo często brudne ręce trafiają do buzi, co kończy się zakażeniem.Jakie są objawy zakażenia rotawirusami?
Zakażenie rotawirusami objawia się wysoką gorączką sięgającą 39 stopni, osłabieniem, wymiotami oraz biegunką (chory oddaje nawet kilkanaście luźnych stolców na dobę). Choroba jest najgroźniejsza dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, ponieważ w ich przypadku bardzo szybko dochodzi do odwodnienia. Zakażenia rotawirusami u tak małych dzieci często kończą się wizytą w szpitalu i kroplówką. W przypadku dzieci starszych i dorosłych choroba zazwyczaj przebiega nieco łagodniej.Co zrobić kiedy pojawią się objawy choroby?
Jeśli zachoruje malec do trzeciego roku należy jak najszybciej skierować się do lekarza, który oceni stan dziecka i zaleci dalsze działanie. W pozostałych przypadkach należy dążyć do obniżenia gorączki i nie dopuścić do odwodnienia organizmu chorego. Nie trzeba martwić się, jeśli chory nie chce jeść, jednak koniecznie musi pić. Najlepiej podawać do picia gotowaną wodę mineralną. Aby zmniejszyć niedobór elektrolitów wywołany wymiotami i biegunką można podać specjalne preparaty zawierające mikroelementy, które można dostać w aptece. Zaleca się również podawanie delikatnych pokarmów, aby dodatkowo nie podrażniać żołądka. Podczas choroby doskonale sprawdza się np. marchwianka. Jeśli pojawią się objawy charakterystyczne dla odwodnienia takie jak brak oddawania moczu, płacz bez łez itp. wówczas należy zgłosić się do lekarza.Jak zapobiegać zakażeniu rotawirusami?
Zakażeniom rotawirusami można zapobiegać stosując się do podstawowych zasad higieny. Trzeba myć ręce po każdej wizycie w toalecie, po powrocie ze spaceru czy przed jedzeniem. W przypadku małych dzieci należy dbać o to, aby nie wkładały do buzi brudnych przedmiotów. Niestety nie zawsze udaje się ochronić przed zakażeniem, dlatego warto skorzystać ze szczepień ochronnych.Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw rotawirusom?
Największą wadą szczepionek przeciw rotawirusom jest to, że można je podać jedynie najmniejszym dzieciom. Obecnie dostępne szczepionki podaje się malcom do 6 miesiąca życia. W późniejszym okresie szczepienie nie przynosi oczekiwanych efektów. Warto wiedzieć, że podanie szczepionki nie daje pewności, że dziecko nigdy nie zachoruje, jednakże maluchy szczepione znacznie łagodniej przechodzą zakażenie rotawirusami. AgnieszkaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Rotawirus w ciąży: ważne informacje i praktyczne porady dla przyszłych mam
Rotawirus w ciąży. Czy wiesz, że rotawirus może być niebezpieczny dla twojego dziecka? Ale nie martw się, jest wiele sposobów, aby się chronić. Dowiedz się, jak rozpoznać rotawirus, jakie są jego objawy i jak zapobiegać zakażeniu. Czy jesteś gotowa? Zaczynajmy!
Domowe sposoby na wymioty: Szybka pomoc
Wymioty są nieprzyjemnym objawem, który może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najczęściej są one spowodowane infekcjami wirusowymi, takimi jak grypa żołądkowa czy rotawirus. Choć wymioty mogą być bardzo dokuczliwe, zazwyczaj ustępują same w ciągu 1-2 dni. Jednakże, istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu wymiotów i przyspieszeniu procesu powrotu do zdrowia. W tym artykule przedstawiamy kilka skutecznych metod, które mogą być zastosowane zarówno u dorosłych,
Grypa żołądkowa - jak ją przetrwać?
Grypa żołądkowa, znana również jako jelitówka, to powszechna choroba, która może wpływać na nasze codzienne życie. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach, przyczynach i sposobach leczenia grypy żołądkowej.