Kontrowersyjne odchudzanie – metoda dla zdesperowanych Metoda dr. Chugay

Kontrowersyjne odchudzanie – metoda dla zdesperowanych Metoda dr. Chugay

Metoda dr Chugay jest obecnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych i szeroko dyskutowanych diet. Popularność zdobywa na zachodzie, szczególnie w Ameryce Południowej. Trudno nazwać ten sposób odchudzania „dietą”, ale niestety niektórzy polecają ją, jako świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Na czym polega metoda dr Chugay?

Jest to jedna z bardziej drastycznych metod odchudzania. Polega na przyszyciu do języka specjalnej łatki, która uniemożliwia jedzenie. W ten sposób nawet osoba zdesperowana, bez silnej woli i determinacji, nie będzie w stanie normalnie jeść pożywienia, a to poskutkuje oczywiście zrzuceniem na wadze. Łatka na język nosi nazwę „miracle patch” czyli „cudownej łatki”. Chcąc podbudować opis samej „diety” i zachęcić do jej stosowania wmawia się, że metoda ta jest jedyną deską ratunku dla osób chorobliwie otyłych lub długo i bezskutecznie walczących z otyłością.

Kto wpadł na tak radykalny i dziwny pomysł?

Trudno w to uwierzyć, ale pomysłodawcą tej właśnie metody odchudzania jest lekarz – chirurg plastyczny z Beverly Hills dr. Nikolas Chugay. Ameryka północna dopiero poznaje sposób Chugaya, natomiast jest on niesamowicie popularny w Wenezueli. Wszycie „łatki” na język wymaga krótkiej operacji chirurgicznej. Pierwsza klinika, która zdecydowała się wprowadzić taki zabieg do listy wykonywanych znajduje się w Caracas. Cena wszycia „łatki” oscyluje wokół kwoty 150 dolarów – w klinice w Caracas. W Ameryce Północnej cena dochodzi do około 2 tysięcy dolarów.

Jak wygląda „cudowna łatka”?

Sam zabieg jest właściwie bezbolesny, wykonywany pod znieczuleniem. Trwa około 10 minut i nie wymaga żadnej hospitalizacji. Łatka wykonana jest z polietylenu i przyszywana do górnej części języka. Jej wielkość porównać można do standardowego znaczka pocztowego. Problemem staje się długość używania łatki. Należy ją niezwłocznie usunąć po około 30 dniach, ponieważ sama struktura i cechy polietylenu powodują, że tkanka, z której zbudowany jest język będzie narastała na łatę i zabliźniała się, co może powodować bolesne i nieprzyjemne estetycznie doznania oraz efekty.

Jak dokładnie to działa? Dlaczego powoduje chudnięcie?

Łatka umieszczona na górnej części języka uniemożliwia jedzenie z jednego podstawowego względu – powoduje okropny ból przy jakiejkolwiek próbie przeżuwania pokarmów. Z tego względu osoby z zaszytym językiem muszą spożywać płyny, przeciery oraz różnego rodzaju jogurty czy kefiry. Dr. Chugay proponuje tutaj własną dietę opracowaną specjalnie dla osób stosujących jej „magiczną” łatkę. W miesiąc schudnąć można około 13 kilogramów, co jest całkowicie niezgodnie z planem jakiejkolwiek zbilansowanej i zdrowej diety. Ten sposób odchudzania musi doprowadzić ostatecznie do powstania efektu jo-jo. Nie to jednak jest najgorsze. Jak przekonują specjaliści wszywanie w język jakiegokolwiek materiału może powodować między innymi: niekontrolowany ślinotok, odczepienie łatki i spowodowanie niedrożności dróg oddechowych, problemy z przełykaniem i oddychaniem. Sam dr. Chugay zauważa, że efektami ubocznymi stosowania jego metody mogą być problemy z mówieniem i kłopoty z normalnym zasypianiem.
Udostępnij artykuł