7 wakacyjnych dolegliwości – jak sobie z nimi radzić, co trzymać w apteczce

Wakacje to czas podwyższonego ryzyka zapadnięcia na niektóre mniej lub bardziej szkodliwe zdrowiu dolegliwości. Często źle sobie z nimi radzimy, albo nie znamy odpowiednich metod walki, lub też nie posiadamy odpowiednich leków i wyposażenia wakacyjnej apteczki. Sprawdź na co należy się przygotować i co należy wziąć ze sobą na każdego rodzaju, krótsze czy dłuższe wakacje!

1. Choroba lokomocyjna

Dotyka wielu z nas, ale niekiedy nawet całkiem nie zdajemy sobie sprawy, że chorujemy lub, że choruje ktoś z naszego otoczenia. Na wakacje należy więc zabrać tabletki Aviomarin oraz poznać podstawowe zasady postępowania w razie występowania dolegliwości. Zawsze siadajmy przodem do kierunku jazdy w miejscach najmniej narażonych na „trzęsienie”.

2. Barotrauma

Choroba ta występuje wtedy, kiedy jesteśmy świadkami szybkiej zmiany ciśnienia. Kiedy możemy odczuć nieprzyjemne w skutkach objawy urazu ciśnieniowego? Podczas lotu samolotem, podczas skoku ze spadochronem, nurkowania czy lotu na lotni. Ale również w wysokich górach, gdy wspinamy się zbyt szybko, a jesteśmy wrażliwi na zmiany ciśnienia. Co należy przygotować w wakacyjnej apteczce? Przydadzą się krople obkurczające do nosa oraz… gumy do żucia (żucie zmniejsza dolegliwości).

3. Zanieczyszczenie oczu

Może doprowadzić do zapalenia spojówek albo po prostu utrudniać dalszą podróż. Potrzebne będą krople do oczu typu „sztuczne łzy”, które pomogą walczyć z ciałem obcym w oku, z piaskiem, kurzem – odpowiednio nawadniając i wymywając oko.

4. Ciało obce w uchu

To może się zdarzyć dość prosto. Szczególnie na wycieczkach pieszych i na kempingach. Często do uszu dostają się… owady. W takim przypadku najlepiej udać się od razu do laryngologa. Jeśli to nie jest możliwe to należy spróbować pozbyć się owada samodzielnie szczypcami czy pęsetą. Robimy to w taki sposób, aby nie urazić owada i aby nie zaczął on przemieszczać się dalej. Może to grozić nadwyrężeniem błony bębenkowej czy uszkodzeniem przewodu słuchu.

5. Woda w uchu

Częsta dolegliwość, na którą wystawione są osoby pływające w basenach czy jeziorach. Najczęściej wystarczy potrząsnąć głową i odpowiednio ustawić ciało, aby woda sama wydostała się z przewodu słuchowego. Jeśli jednak to nie działa, to należy przechylić głowę w dół stroną od zalanego ucha i bardzo delikatnie wsunąć do ucha złożoną chusteczkę czy róg ręcznika. Nie wolno wkładać do ucha np. patyczków, które mogą tylko pogorszyć sytuację.

6. Oparzenia słoneczne

Niezbędnikiem każdego podróżnika i osoby wypoczywającej w wakacje jest po prostu olejek do opalania oraz specjalny krem z filtrem UV. Jeśli do oparzenia już dojdzie, należy stosować kremy do opalania, kompresy chłodzące, kąpiele chłodzące czy z domowych sposobów okłady z maślanki czy kefiru.

7. Kleszcze

Stawonogi te mogą powodować wiele groźnych chorób odkleszczowych, dlatego bardzo ważne jest, aby najwcześniej pozbyć się ich z naszego ciała. Nie wolno jednak kleszcza drażnić ogniem, olejem, kremami, olejkami zapachowymi i innymi „dziwnymi” sposobami na jego odstraszenie oraz łatwiejsze wyjęcie. Wszystko, co powoduje dla kleszcza niewygodę może odbić się na naszym zdrowiu – jego wymioty i ślina powodują zakażenie wieloma groźnymi chorobami. Kleszcza należy więc wyciągać szybko i jednym wymierzonym ruchem.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł