Jak rozpoznać i pokonać grzybicę paznokci ?

Grzybica paznokci jest jedną z najczęściej występujących grzybic. Bardzo często towarzyszy ona grzybicy stóp i dłoni, ale również innym grzybicom atakującym skórę. Często jednak występuje jako osobna jednostka chorobowa.
Walka z grzybicą paznokci może być bardzo trudna, czasami jest niezwykle długotrwała i nieprzynosząca efektów przez wiele tygodni, podobnie jak bywa w przypadku chorowania na opryszczkę ust. Zmiany te są dość dokuczliwe w codziennym życiu, ale przede wszystkim nieleczona grzybica paznokci może łatwo stać się udziałem naszych najbliższych, zakażenie rozchodzi się naprawdę szybko. Właśnie z tych względów warto poznać parę sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc w walce z chorobą.

Rozpoznanie choroby

Zmieniony chorobowo paznokieć traci swój naturalny kolor będący lekkim różem. W zamian za to pojawiają się plamki blado-żółte. Paznokieć bardzo łatwo się kruszy, jest pobruzdowany i rośnie bardzo nierównomiernie. Skóra pod paznokciem i obok niego rogowacieje.

Lamisilat i terapia pulsowa

Najbardziej skutecznym lekiem przeciwko grzybicy paznokci jest terbinafina, która działa przeciwko drożdżakom i dermatofitom hamując biosyntezę ergosterolu. Lek ten tworzy swoistą truciznę dla grzyba powoli go zatruwając i zmniejszając efekty jego działania. Można go zakupić w każdej aptece i nie potrzebna jest do tego recepta od lekarza. Terapia pulsowa w odróżnieniu od terapii terbinafiny polega na nagromadzeniu substancji zwanej itrakonazolem w płytce paznokcia. Tam wykazuje ona swoje działanie oczyszczające i lecznicze. Substancja ta działa jeszcze długo po zaleczeniu grzybicy i ustąpieniu objawów, jest więc bardziej skuteczna od terbinafiny działając profilaktycznie już po wyleczeniu choroby.

Zmiana codziennej diety

Bardzo ważne w przypadku leczenia jakichkolwiek grzybic jest zmienienie swojej codziennej diety. Głównie i przede wszystkim powinniśmy wykluczyć z niej wszelkie cukry, które są pożywką dla grzybów i drożdżaków. Ponadto trzeba pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu, czyli piciu dziennie około 2-3 litrów wody. Możemy spożywać ciemne pieczywo, zupy warzywne, niewielkie ilości mięsa, surówki warzywne, ryby, owoce morza, orzechy i nasiona. Z diety powinniśmy wykluczyć również owoce, które normalnie są bardzo zdrowe, jednak zawarta w nich fruktoza może być pożywką dla grzybów w równej mierze co czysty cukier biały. W ten sposób bardzo szybko pozbędziemy się niechcianej dolegliwości.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł