Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
10 sposobów na kolkę jelitową u niemowlaka
Kolki u noworodków pojawiają się najczęściej późnym popołudniem bądź wieczorem. Dziecko krzyczy, płacze, pręży się, zaciska piąsteczki. Rodzice czując że dziecko cierpi często panikują, chodzą nerwowi, a ich stres udziela się maluchowi. Kolki są całkowicie normalne i nie ma powodu do stresu. Zamiast panikować poszukajmy sposobów na radzenie sobie w przypadku pojawienia się kolki.
Oto 10 popularnych i sprawdzonych metod na kolkę niemowlęcą:
1. W przypadku szkrabów lubiących kąpiele pomocna może okazać się ciepła kąpiel i polewanie brzuszka ciepłą wodą. Jeśli natomiast niemowlę nie przepada za wodą na brzuszek można położyć mu ciepłą szmatkę lub specjalny termofor. Ułożenie w pozycji embrionalnej na boku pomoże się uspokoić, da poczucie bezpieczeństwa i ułatwi wydalanie gazów. Można również rozgrzewać brzuszek malucha delikatnym strumieniem suszarki. 2. Masaż brzuszka – wykonywać go warto mniej więcej na godzinę przed czasem kiedy zwykle występują u dziecka kolki. Wykonujemy go dłonią z odrobiną oliwki, masujemy przez tetrową pieluszkę lub ciepłą butelką wodą. Wykonujemy koliste ruchy od okolic pępka, zataczając coraz większe koła. 3. Częste kładzenie na brzuszku, noszenie w pozycji brzuszkiem do dołu lub leżenie na brzuchu rodzica na brzuszku mogą przeciwdziałać występowaniu kolek. 4. Karmienie niemowlaka powinno odbywać się spokojnie, bez pośpiechu ,dziecko powinno być lekko uniesione, niech spokojnie się naje Anie łyka w pośpiechu, łatwiej będzie uniknąć kolek. 5. Po każdym posiłku dziecku powinno się odbić. Warto nosić niemowlę w pozycji pionowej nawet do pół godziny pop osiłku. W czasie posiłku również można robić przerwy nadbicie. 6. Po posiłkach warto podawać maluchowi herbatkę z kopru włoskiego, która ma bardzo dobre działanie. Po konsultacji lekarzem lub farmaceutą można również zastosować różnego rodzaju kropelki i preparaty antykolkowe. Jeśli karmisz piersią sama również codziennie rano pij herbatkę koperkową. 7. Mamy karmiące piersią powinny ściśle przestrzegać diety, wykluczając z niej wszelkie produkty wzdymające. Należy również obserwować niemowlaka jeśli zjemy coś nowego a dziecko po karmieniu źle na to zareaguje, należy to odstawić. 8. Dbaj aby dziecko miało stały rytm dnia, rutyna, posiłki i wszelkie czynności pielęgnacyjne, sen – zawsze ot ej samej porze, pomogą dziecku uniknąć stresu, który również może wywoływać kolki. 9. Częste przytulanie pomaga maluchowi w rozluźnieniu mięśni i buduje jego poczucie bezpieczeństwa. 10. Korzystaj z doświadczenia innych rodziców. Z pewnością chętnie zaoferują ci wsparcie, a to pomoże ci lepiej poradzić sobie z problemem. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Próchnica butelkowa: jak jej zapobiegać i leczyć
Próchnica butelkowa, znana również jako próchnica wczesnego dzieciństwa, powstaje na skutek długotrwałego kontaktu zębów z płynami zawierającymi cukier, takimi jak soki owocowe czy mleko. W tym artykule podzielimy się z Wami informacjami na temat przyczyn, objawów oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy butelkowej.
Dlaczego niemowlę się pręży i wygina?
Niemowlęta to istoty pełne energii i ciekawości świata, które w naturalny sposób wyrażają swoje emocje i potrzeby. Jednak czasami możemy zauważyć, że nasze dziecko pręży się i wygina w sposób, który może nas niepokoić. Dlaczego tak się dzieje? Czy to normalne zachowanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić przyczyny prężenia się i wyginania u niemowląt.