11 zalet Yerba Mate. Nr 4 sprawi, że pokochasz tę argentyńską herbatę!

Yerba mate to nic innego jak suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego (często wraz z drobnymi patyczkami). Narodowy napój Argentyńczyków Yerba Mate ma wiele zalet, za który go pokochasz. Poznaj je wszystkie!
Yerba mate ma liczne właściwości odżywcze i wywiera pozytywne skutki na nasze ciało. Poznaj jej wszystkie zalety. 
  1. Filiżanka yerba mate dostarcza do organizmu aż  196 aktywnych związków – minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Są to: witaminy A, C, E, z grupy B, wapń, mangan, żelazo, selen, potas, magnez, fosfor, cynk, a także karoten, kwasy tłuszczowe, chlorofil, flawonole, polifenole, inozytol, pierwiastki śladowe, przeciwutleniacze, garbniki i co najmniej 15 aminokwasów.
  2. Pobudzenie organizmu. Yerba Mate pobudza lepiej niż kawa i, co ważne, nie powoduje skoków kofeiny czy problemów z zasypianiem. Yerba dostarcza dużą dawkę energii oraz wzmaga czujność.
  3. Zabija uczucie głodu, zatem chętnie sięgają po nią osoby chcące się odchudzić.
  4. Przyspiesza metabolizm i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.
  5. Argentyńska herbata zapobiega próchnicy zębów.
  6. Reguluje trawienie.
  7.  Neutralizuje wolne rodniki.
  8. Badania dowiodły, że Yerba mate ma działanie przeciwnowotworowe powodując apoptozę komórek rakowych.
  9. Stymuluje układ immunologiczny, przez co wzmacnia odporność, poprawia parametry lipidowe i trójglicerydy. Oznacza to także, że maskuje oznaki starzenia, oczyszcza organizm i zapobiega rozwojowi wielu chorób.
  10. Mate wpływa na trawienie poprzez stymulację wytwarzania żółci i innych kwasów trawiennych, co sprawia, że jelito grube jest czyste i zmniejsza ilość bakterii w żołądku.
  11. Mate wpływa również pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, jako że wspomaga krążenie tłuszczu i cholesterolu w krwi, co z kolei zapobiega ich odkładaniu w naczyniach krwionośnych. Zapobiega to miażdżycy (arteriosklerozie) i problemom z sercem.
Jak przygotować yerba mate? Aby wydobyć wszystkie cenne właściwości z Yerba Mate, bardzo ważne jest właściwe zaparzenie. Oto, jak to zrobić.
  • Całe lub zmielone liście mate delikatnie układamy na dnie tykwy, susz trzeba ułożyć z boku naczynia.
  • Woda, którą zalewamy mate powinna mieć temperaturę 65 stopni.
  • Po zalaniu mate wkładamy bombillę w miejsce, w którym wlewaliśmy wodę.
  • Słomka jest zazwyczaj wyposażona w filtr, który pozwala na odfiltrowanie pyłu i kawałków suszu podczas picia.
  • Pijąc mate należy uważać by się nie poparzyć, co jakiś czas uzupełniając tykwę wodą do momentu, aż mate straci swój smak.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować yerby, to najwyższy czas, z pewnością nasz organizm się nam za to odwdzięczy.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł