Abonament RTV w 2023 roku. Kto musi płacić, kto jest zwolniony i ile to kosztuje?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Ile kosztuje abonament RTV w 2023?
Podstawowa stawka za miesiąc w 2023 roku to 8,70 zł za radioodbiornik lub 27,30 zł za korzystanie z odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego. Osoby, które płacą abonament z góry za cały rok lub okres dłuższy niż miesiąc, korzystają ze zniżek.
Kto jest zwolniony z opłaty abonamentu RTV?
Natomiast z płacenia abonamentu zwolnione są osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Także te, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia z ubiegłego roku, osoby z niepełnosprawnością, pobierające świadczenie przedemerytalne, pielęgnacyjne czy specjalny zasiłek opiekuńczy. Ponadto osoby spełniające kryterium dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej, bezrobotni.
Należy też wiedzieć o tym, że po śmierci osoby, na którą zarejestrowany był odbiornik, konieczne jest zgłoszenie zmiany danych w zgłoszeniu rejestracyjnym na poczcie. Możliwe jest przepisanie odbiornika na innego domownika albo jego wyrejestrowanie. Upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej mogą kontrolować, czy w domu czy samochodzie znajdują się odbiorniki radiowe lub telewizyjne z możliwością odbioru sygnału, czy są zarejestrowane i opłacane. Jeśli nie, mogą nałożyć kary. Kontrola może być przeprowadzona za zgodą właściciela (ma on prawo jej się sprzeciwiać).
Co zrobić, jeśli nie płaciliśmy abonamentu?
Osoby, które mają zaległości w opłacie, mogą złożyć wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach. Wówczas, kiedy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.
Dokumenty
Należy wiedzieć, że osoby uprawnione do bezpłatnego abonamentu RTV muszą dokonać zgłoszenia na poczcie. Wypełnić oświadczenie o spełnianiu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych oraz przedstawić dokument potwierdzający to uprawnienie, na przykład decyzję ZUS. Zwolnienie obowiązuje od następnego miesiąca. Warto też dodać, że opłaty za abonament telewizyjno-radiowy zmieniają się co roku.