Jesienny ogród
Canva.com

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej. Tak pozbędziesz się mchu, liści oraz plam

Aby kostka brukowa zachowała nienaganny wygląd i służyła przez wiele lat, należy odpowiednio o nią zadbać. Minimum 3 razy w roku powinna być czyszczona. W okresie letnim usuwamy mech i chwasty, które wyrastają pomiędzy elementami kostki. Jesienią usuwamy rozkładające się liście.
Reklama

Wiosną pozbywamy się plam powstałych po topniejącym śniegu. W przypadku zaplamienia kostki np. farbą, należy bez zbędnej zwłoki pozbyć się plam. Zbędne zwlekanie tylko utrwali plamę i sprawi, że będzie ona trudniejsza do usunięcia.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Do wyczyszczenia kostki brukowej z mchu i chwastów możemy użyć octu. Do dwóch miarek octu należy dodać jedną miarkę wody, a następnie spryskać kostkę brukową. Zaletą tego sposobu jest stosunkowo niska cena octu. Ponadto ocet jest bezpieczny nie tylko dla kostki brukowej, ale również dla środowiska.

Czyszczenie kostki z liści

W tym przypadku najskuteczniejszym sposobem jest systematyczne zamiatanie liści z powierzchni kostki. Ważne jest, aby to robić regularnie, gdyż gnijące liście mogą pozostawiać plamy.

Reklama

Jak usunąć gumę do żucia przyklejoną kostki brukowej?

Przy oczyszczaniu kostki brukowej z gumy do żucia pomocny będzie lód. Pod wpływem zimnej temperatury przyklejona guma stwardnieje i łatwo ją będzie zeskrobać przy pomocy szpachelki.

Usuwanie plam z farby

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej z plam po farbie nie należy do łatwych czynności. Ważne, by zareagować odpowiednio szybko. Po delikatnym zdrapaniu farby z powierzchni kostki należy przemyć miejsce zabrudzenia przy pomocy myjki ciśnieniowej. Gdy domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu i plama będzie nadal widoczna, warto skorzystać z profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem.

Czym usunąć plamy z tłuszczu?

Niezależnie od tego, czy plama na kostce pochodzi z oleju silnikowego, czy z grilla jej usunięcie nie należy do łatwych zadań.

Reklama

Najważniejsze jest, żeby odpowiednio szybko zareagować, zanim tłuszcz wniknie w głąb. Domowym sposobem na wyczyszczenie tego rodzaju plam jest płyn do mycia naczyń. Przed użyciem trzeba wymieszać płyn z niewielką ilością wody i nanieść na zaplamione miejsca. Po odczekaniu godziny należy spłukać ciepłą wodą i zaczekać aż wyschnie. Jeśli tłuste plamy nadal będą widoczne to czynność należy powtórzyć.

Jak wymyć kostkę brukową?

Aby dobrze wymyć kostkę brukową, warto zakupić myjkę ciśnieniową. Jeśli mamy do czynienia z kostką zaimpregnowaną, to użycie zwykłej wody pod ciśnieniem powinno przynieść oczekiwany efekt.

Czyszczenie powierzchni między kostkami

Do czyszczenia powierzchni pomiędzy kostkami wystarczy użyć szorstkiej szczotki np. drucianej.

Reklama

W sprzedaży są specjalne szczotki do czyszczenia kostki brukowej, ale gdy takim sprzętem nie dysponujemy to można użyć zwykłej szczotki którą posiadamy w domu. Ważne aby była dostatecznie twarda. Kiedy regularnie dbamy o kostkę brukową i dysponujemy odpowiednia ilością czasu to domowe sposoby okażą się skuteczne. W przeciwnym wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i sprzętem.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama