Choroba Parkinsona - przyczyny, objawy i leczenie. Wszystko co warto wiedzieć
Do przeczytania w ok. 2 min.
Przyczyny i objawy
Choroba Parkinsona jest przewlekłym i postępującym zaburzeniem neurologicznym, które powoduje sztywność mięśni, spowolnienie ruchu i drżenie rąk. Jest to spowodowane śmiercią komórek w istocie czarnej, które są neuronami wytwarzanymi dopaminą.
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga kontrolować ruch i reakcje emocjonalne. Gdy komórki umierają, poziom dopaminy spada, co prowadzi do choroby Parkinsona.
Jest to postępująca choroba, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy i autonomiczny układ nerwowy. Idiopatyczna choroba Parkinsona to najczęściej spotykana odmiana. Nie jest jasne, co powoduje chorobę Parkinsona, ale istnieje kilka teorii. Jedna z teorii sugeruje, że jest to spowodowane nadmiarem dopaminy w mózgu, który może być spowodowany przez niektóre pokarmy, infekcje lub czynnik genetyczny. Inna teoria sugeruje, że jest to spowodowane przez nieprawidłowe komórki nerwowe.
Nazwa choroby Parkinsona pochodzi od brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który po raz pierwszy opisał objawy w 1817 roku. Potwierdził, że choroba powoduje sztywność mięśni, drżenie i trudności z ruchem i równowagą.
Leczenie choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona charakteryzuje się drżeniem, powolnością ruchów i trudnościami w koordynacji. Objawy mogą się różnić w zależności od osoby, ale większość ludzi doświadcza wszystkich trzech. Diagnozę przeprowadza się zwykle poprzez badanie kliniczne i badania krwi. Leczenie zwykle obejmuje połączenie leków i fizykoterapii.
Lewodopa jest lekiem stosowanym w celu kontrolowania objawów choroby Parkinsona. Jest to lek przyjmowany doustnie i pomaga poprawić ruchy mięśni, mowę i zdolności umysłowe. Zazwyczaj jest przepisywany jako pigułka i może być przyjmowany z jedzeniem lub bez jedzenia. Można go również przyjmować w postaci płynu, który miesza się z wodą. Lewodopa nie jest lekarstwem na chorobę Parkinsona, ale może pomóc zmniejszyć niektóre objawy.