Canva.com

Gotujesz białe szparagi? Tylko nie zrób im TEGO, będą niesmaczne

W zależności od swojego koloru szparagi będą mieć inne walory smakowe oraz wartości odżywcze. Często stosuje się je wymiennie, jednakże znawcy kuchni są zdania, że nie powinno się tego robić, bo te drobne niuanse, które odróżniają warzywa zielone od białych, potrafią zrobić dużą różnicę.

Zielone szparagi częściej trafiają do sklepów, ale tymi białymi również warto się zainteresować. Białe szparagi na pewno mają delikatniejszy i łagodniejszy smak, dlatego sprawdzają się w daniach komponowanych z mocniejszymi składnikami albo takich, które mają czarować właśnie swoją prostotą.

Białych szparagów nie wolno przegotować.

Nie należy zbyt długo obrabiać ich termicznie. Przygotowuje się je krótko i szybko, wcześniej tylko obierając je ze skórki, odcinając od nich twardsze końcówki i opłukując pod bieżącą wodą, a następnie blanszując lub normalnie gotując w wodzie przez kilka minut, ewentualnie chwilę je podsmażając, by nabrały większej chrupkości i lekko podpalonego smaku. A co dalej? Z uwagi na swój neutralny prosty smak białe szparagi często nie potrzebują wcale nie wiadomo jak wymyślnych dodatków, licznych przypraw albo specjalnych egzotycznych ziół. Prostotę i głębię smaku uzyskuje się w ich przypadku za sprawą samego masła bądź oliwy i odrobiny soli. Częstym patentem jest też owijanie szparagów szynką bądź boczkiem i zapiekanie ich w tej formie pod serem albo pod beszamelowym sosem.

Z czym podawać białe szparagi?

Podane propozycje dań z białymi szparagami są jednak dość lekkie i sprawdzają się raczej w roli przekąski lub potrawy mającej zaspokoić naprawdę mały głód. Chcąc przygotować coś bardziej treściwego i solidnego, by podać to na obiad lub sycącą kolację, trzeba nieco bardziej się postarać i zestawić białe szparagi z mięsem kurczaka albo piersią indyka. Idealną podstawą dla takiego dania będzie ugotowany makaron (np. penne), a dodatkami - małe pomidorki koktajlowe i świeże listki bazylii. Inna ciekawa propozycja to z kolei zapiekanka, której podstawą są właśnie szparagi białe, ale też i ziemniaki. Ogólnie rzecz biorąc właśnie ze względu na swój neutralny smak warzywa te potrafią odnaleźć się w wielu połączeniach składników i różnych kompozycjach smakowych.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł