Szparagi zielone i białe - zdrowy składnik wiosennej diety. Przepis na zupę krem ze szparagów
Przejdź do galerii zdjęć
Kwiecień to początek sezonu na szparagi - zarówno białe, jak i zielone. Pojawienie się tego bogatego w cenne substancje odżywcze warzywa warto wykorzystać w naszej kuchni, zwłaszcza że dostępne jest w sklepach zaledwie przez kilka tygodni. Szparagi to podstawa wielu smacznych i pożywnych dań, a dzięki niskiej zawartości kalorii idealnie nadają się one do uzupełnienia jadłospisu zdrowej diety odchudzającej.
Reklama
Szparagi najlepiej smakują ugotowane na wodzie lub na parze i podane bez żadnych dodatków, lecz mogą stanowić też bazę dla wielu oryginalnych i smacznych potraw. Szparagi zielone są najcieńsze ze wszystkich odmian, charakteryzują się ostrym i najbardziej wyrazistym smakiem. Co więcej, są także bardzo miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. Białe szparagi mają średnią grubość, a ich smak jest znacznie łagodniejszy. Przed ugotowaniem wymagają obrania, przez co tracą niestety sporą część cennych wartości odżywczych.
W szparagach znajdziemy spore ilości witaminy C, kwasu foliowego, beta-karotenu, witaminy E, ryboflawiny, a także niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania potas, magnez, cynk i żelazo. Szparagi charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, dlatego idealnie nadają się do uzupełnienia diety osób borykających się z cukrzycą oraz insulinoodpornością. Co ciekawe, 100 g młodych szparagów to zaledwie 18 kalorii, dlatego decydując się na dietę odchudzającą warto uczynić je ważnym elementem naszego menu.
Kroimy na 2-3 cm kawałki, po czym gotujemy w osolonej wodzie przez około 5 minut (aż odrobinę zmiękną). Na patelnię wlewamy oliwę z oliwek i podsmażamy na niej posiekany czosnek oraz cebulę aż do zeszklenia. Odlewamy nadmiar wody ze szparagów (zostawiamy około 1 szklankę), dodajemy cebulę i czosnek, po czym całość dokładnie blendujemy. Do zblendowanych szparagów dodajemy mleczko kokosowe, przyprawy i korzeń imbiru. Chwilę gotujemy, następnie zmniejszamy ogień i dodajemy żółtko jaja. Starannie mieszamy jeszcze chwilę gotując.
Zobacz też: Tofu: Co to jest tofu i dlaczego warto je jeść? Przepis na pyszne danie z tofu
Szparagi - wartości odżywcze i kalorie
Szparagi są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Młode pędy warzywa zawierają śladową ilość tłuszczu, dostarczają za to cennych wartości odżywczych, niezbędnych dla utrzymania zdrowia organizmu oraz szczupłej sylwetki.Reklama
Szparagi - wykorzystanie w kuchni
Przepis na zupę krem z zielonych szparagów z mlekiem kokosowym Składniki: pęczek zielonych szparagów 1/2 puszki mleka kokosowego 1/2 białej cebuli 2 ząbki czosnku 1 żółtko jaja kurzego 1 łyżeczka oliwy z oliwek szczypta soli szczypta pieprzu świeży korzeń imbiru (około 2 cm) Szparagi myjemy, a następnie odcinamy twarde i zdrewniałe łodygi.Reklama
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: asparagus
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Zielony krem ze szparagów i szpinaku. Cudowny smak!
Zielony krem ze szparagów i szpinaku to pomysł na zdrowy, sycący i efektowny obiad, którego przyrządzenie nie zajmuje dużo czasu. Jak go przyrządzić? Poniżej znajduje się przepis na 4 porcje.
Pizza ze szparagami i prosciutto. Włoski smak w wersji #fit
Pizza, klasyczne danie włoskiej kuchni, może być dostosowana do naszych preferencji smakowych i zdrowego stylu życia. Jeśli marzysz o połączeniu smaku Włoch z lekkim i zdrowym podejściem, to pizza ze szparagami i prosciutto to doskonała propozycja dla Ciebie.
Kremowy sos do szparagów. Zrobisz go z 3 składników
Jednym z najwykwintniejszych i zarazem najprostszych sposobów na podanie szparagów jest towarzyszący im kremowy sos. Jeśli myślisz, że przygotowanie takiego sosu jest skomplikowane, to zaskoczymy Cię – oto przepis na wyjątkowo smaczny kremowy sos do szparagów, który stworzysz zaledwie z trzech składników!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl