Materiał partnera

Idealne łóżeczko dla noworodka – sprawdzamy popularne opcje

Zdrowy i spokojny sen ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i dobrego samopoczucia już od pierwszych dni życia dziecka. Trudno się zatem dziwić, że łóżeczka stanowią kluczowy element każdej wyprawki. Wielu rodziców zastanawia się jednak, jakie rozwiązanie wybrać. Czy lepsze będzie duże, samodzielne łóżeczko, czy może dostawka? A może warto zainwestować w kołyskę? Opcji jest wiele, a każda ma swoje mocne i nieco słabsze strony.
Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Czym się kierować podczas poszukiwań? O tym przeczytacie poniżej.

Dziecięce posłanie – różne rodzaje łóżeczek dla noworodka

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to proces, który warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, zwłaszcza w tak newralgicznych kwestiach, jak łóżeczko dla nowego członka rodziny. A opcji do wyboru jest przynajmniej kilka. Można zdecydować się na:

  • łóżeczka wolnostojące,
  • łóżeczka dostawne,
  • kołyski,
  • kosze Mojżesza.

Łóżeczka wolnostojące to konstrukcje niezależne, ze szczebelkami lub siatką zabezpieczającą. Zazwyczaj są dość duże, dzięki czemu maluch otrzymuje posłanie, które posłuży mu z powodzeniem przez długi czas. Łóżeczka dostawne są mniejsze i jak sama nazwa wskazuje stosuje się je w połączeniu z łóżkiem rodziców, zapewniając jednak maluchowi własne komfortowe i bezpieczne miejsce do spania. Z kolei kołyski i kosze to niewielkie i kompaktowe rozwiązania, które jednak sprawiają, że pociecha czuje się bezpiecznie i przytulnie.

Idealne rozwiązanie do pokoju rodziców – jakie łóżeczko wybrać?

Nie każdy rodzic decyduje się na to, by od razu urządzić samodzielny pokój dla dziecka. Dlaczego? Przemawiają za tym różne względy typowo praktyczne.

Podstawową kwestią jest wygoda. Noworodki wymagają stałej opieki i nadzoru. Zwłaszcza w przypadku nocnych karmień i przewijania znacznie praktyczniejszą opcją staje się zorganizowanie miejsca do snu dla maluch w sypialni rodziców. Dzięki temu opiekunowie zawsze mają dziecko na oku, a nocne wstawanie staje się nieco mniej nieprzyjemne. Jeśli nie dysponuje się dużym metrażem, nic w tym dziwnego, że w rodzicielskiej sypialni chętniej umieszcza się mniejsze modele łóżek. Dzieci mniej więcej przez pierwszych sześć miesięcy mogą spać w dostawkach, kołyskach lub koszach – to zatem świetne rozwiązania do sypialni dorosłych. Dopiero później, przy aranżacji docelowego pokoju dziecka, wymienia się je już na normalne łóżeczko.

Innym powodem, dla którego maluch śpi z rodzicami w jednym pomieszczeniu, jest aspekt finansowy. Współdzielenie sypialni zmniejsza wstępne wydatki na urządzenie pokoju. A tych przecież w pierwszych dniach życia dziecka nie brakuje. Można zatem skupić się na innych rzeczach, a organizację samodzielnego pokoju pociechy odłożyć na nieco późniejszy czas. Co więcej, mniejsze łóżeczka tymczasowe często to też niższe koszty niż solidne, duże łóżko wolnostojące.

Nie tylko rama łóżka – postaw na dobry materac

Jakie powinno być łóżko dziecięce? Przede wszystkim solidne, wykonane z bezpiecznych materiałów, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Nie może mieć ostrych elementów ani części, które dałoby się łatwo urwać – mogłoby to doprowadzić do zadławienia.

Samo łóżko, nawet najwyższej jakości, nie gwarantuje jednak komfortowego snu. Na jakość wypoczynku znacznie mocniej wpływa dobór właściwego materacyka, który można znaleźć w takich miejscach, jak sklep z materacami Rekuku.

Jaki powinien być materacyk dla noworodka? Przede wszystkim idealnie dopasowany kształtem i wielkością do konstrukcji łóżka. Oprócz tego nie powinien mieć mniej niż 7-8 cm grubości. Warto stawiać na modele z pianki lub lateksu, o średnim poziomie twardości. Dodatkowo najlepiej wyposażyć się od razu w wodoodporny, zdejmowany pokrowiec, który ułatwi utrzymanie materaca w czystości.

Wygodne i bezpieczne łóżeczko dziecięce – podsumowanie

Łóżko dla noworodka stanowi centralny punkt każdej wyprawki i dziecięcego pokoju. Warto zatem zatroszczyć się o to, by wybrać rozwiązanie solidne, bezpieczne i w pełni dopasowane do potrzeb małego użytkownika oraz jego rodziców. Wówczas gwarantuje się maluchowi zdrowy sen, a dorosłym – spokój ducha.

Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł