Jak wyczyścić lampę z abażurem – praktyczne wskazówki
Do przeczytania w ok. 3 min.
Dlaczego czyszczenie abażurów jest tak istotne?
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z abażurów to przede wszystkim kwestia estetyki. Skoro lampa ma dekorować wnętrze, trzeba zadbać o jej optymalny wygląd – bez kurzu i brzydkich zaplamień, które rujnują całą oprawę i wpływają na odbiór pomieszczenia.
Nie zapominajmy też o tym, że efektowne lampy z abażurami, jak te dostępne choćby na stronie: https://lightplus.pl, muszą być czyste ze względu na walory praktyczne. Dlaczego? Nadmiar kurzu i zabrudzeń sprawia, że mniej światła przedostaje się na zewnątrz, przez osłonę źródła światła. W efekcie brudny abażur to mniej wydajne oświetlenie w domowych przestrzeniach.
Jak często czyścić abażur?
Czyszczenie abażurów to proces, który należy przeprowadzać regularnie, by mogły one na długo zachować piękny wygląd.
Przynajmniej raz w tygodniu trzeba usuwać z nich kurz i pył, dzięki czemu na powierzchni nie powstanie gruba warstwa, a cząstki brudu nie wnikną pomiędzy włókna tkaniny. Usuwanie innych plam najczęściej przeprowadza się okazjonalnie – gdy osłona źródeł światła ulegnie zabrudzeniu. Wówczas należy zastosować odpowiednie środki, by szybko i skutecznie oczyścić abażur.
Jak usunąć zabrudzenia z różnych rodzajów abażurów?
Co zrobić, by oczyścić abażury? Do regularnego odkurzania wystarcza najczęściej delikatna miotełka lub odkurzacz, wyposażony w odpowiednią szczotkę, pozwalającą zebrać cały pył.
A w jaki sposób pozbyć się plam z abażurów? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Inaczej bowiem podchodzi się do odświeżania abażury z tkaniny niż z pergaminu lub papieru.
Co może się przydać do usuwania zabrudzeń? Tekstylne abażury w większości przypadków da się czyścić w wodzie. Jak to zrobić poprawnie, by nie uszkodzić powierzchni? Miękką gąbką lub szczotką zamoczoną w wodzie z detergentem usuwa się zabrudzenia z tkaniny, a następnie spłukuje całość czystą wodą. Później wystarczy zostawić osłonę do wyschnięcia.
Jeszcze prostsze jest czyszczenie abażurów z tworzywa sztucznego. Takie produkty można bowiem bez przeszkód zanurzyć w wodzie i wyczyścić gąbką, by nie zostały na nich żadne zabrudzenia.
Nieco więcej trudności pojawia się przy abażurach pergaminowych, które da się jednak odświeżyć domowymi sposobami. Co zastosować? Najczęściej wystarcza standardowa gumka. Jeszcze bardziej wymagające są abażury z papieru. Przy takich osłonach można pokusić się co najwyżej o odkurzenie na sucho. Mycie niestety nie wchodzi w grę. Jeśli zatem pojawią się na jego powierzchni plamy, najczęściej trzeba wymienić cały abażur.
Jako osłony źródeł światła chętnie wykorzystuje się również rozwiązania z naturalnych materiałów, jak wiklina czy słoma. Sporo inspiracji na zastosowanie takich produktów można znaleźć choćby na stronie: naturalnebudownictwo.pl. Jak je czyścić? Plecionki wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką zamoczoną w roztworze wody z sodą oczyszczoną. Słomę oczyszcza się natomiast wodą z solą. Później zostawia się je do wyschnięcia, by odzyskały dawny blask.
Piękna, czysta i funkcjonalna lampa do domowych wnętrz
Czysty abażur wpływa na funkcjonalność lampy oraz poprawia estetykę całego produktu oświetleniowego. Warto dbać o niego regularnie, by przez długi czas cieszył nasze oczy oraz zapewniał idealną dozę światła do każdego pomieszczenia.