Mężczyzna w kraciastej koszuli myje naczynia w kuchni
Materiał partnera

Jak utrzymać porządek w kuchni? Sprawdzone metody

Utrzymanie porządku w kuchni nie musi być trudne ani czasochłonne. Zapoznaj się z naszymi praktycznymi sposobami na porządek w kuchni już teraz.
Reklama

Kuchnia to zazwyczaj serce każdego domu. Miejsce, gdzie przez cały czas coś się dzieje. W kuchni przygotowujesz śniadanie dla siebie i bliskich, gotujesz obiad, przyrządzasz kolację oraz niejednokrotnie spędzasz czas z bliskimi i znajomymi. W związku z tym, że w kuchni wykonujesz tak dużo różnych czynności i korzystasz z ogromnej liczby akcesoriów i naczyń bardzo trudno jest zachować porządek. Bałagan w kuchni wydaje się dla większości z nas czymś nieuniknionym. Czy jednak rzeczywiście tak właśnie musi być? Czy zadbanie o kuchnie to zawsze żmudne i czasochłonne zajęcie z góry skazane na porażkę? Postaramy się Wam przedstawić kilka sprawdzonych porad, dzięki którym Wasza kuchnia będzie lśniła blaskiem każdego dnia.

Dlaczego porządek w kuchni jest istotny?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kuchnia podobnie jak łazienka wymaga bardzo zbliżonych działań pod względem utrzymania porządku. Pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami występuje jednak jedna, bardzo istotna różnica. W przypadku kuchni praktycznie każdy z jej elementów ma w jakimś stopniu styczność z żywnością. W konsekwencji oznacza to, że to, jak dbamy o naszą kuchnię ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na smak i wygląd posiłków, ale co ważniejsze – na nasze zdrowie.

W przypadku łazienki raczej bez większego zastanowienia sięgamy po ogólnie dostępne środki do usuwania zabrudzeń, jakie można spotkać na sklepowych półkach.

Reklama

Gdy mowa jednak o sprzątaniu kuchni warto dwa razy zastanowić się jakie preparaty wybierzemy. Usuwanie zabrudzeń w kuchni powinno być zarówno skuteczne, jak i też w pełni bezpieczne dla zdrowia nas samych i naszych bliskich. Nikt rozsądny nie używa przecież bardzo agresywnych produktów do usuwania zabrudzeń ze zlewozmywaka, jeżeli w tym samym miejscu chwilę później myje warzywa lub owoce.

Radzimy zatem szukać naturalnych produktów, które pozwolą usunąć wszystkie zabrudzenia w kuchni w bezpieczny sposób. Znakomicie do tego celu nadaje się soda oczyszczona. Ze względu na swoje właściwości pozwala bez problemu pozbyć się trudnych plam z płyty kuchennej, mikrofalówki oraz usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki i pojemników na żywność. To oczywiście tylko kilka przykładów wykorzystania sody oczyszczonej. O pozostałych możliwościach zastosowania sody oczyszczonej w kuchni możecie poczytać tutaj - https://sobichome.pl/zastosowanie-sody-oczyszczonej/kuchnia/

Kluczem są regularne działania

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w kuchni cały czas coś się dzieje. Dlatego też, jeżeli zależy nam na czystości musimy postawić na regularne, konsekwentne aktywności związane z utrzymaniem porządku. Systematyczne wdrożenie planu opierającego się na sprzątaniu kuchni około kwadransa dziennie da dużo lepsze rezultaty niż generalne porządki w kuchni raz na kilkanaście dni.

Reklama

Zalecamy trzymać się poniższego dość prostego planu, który każdy powinien być w stanie zrealizować w ciągu piętnastu minut. Jak zatem powinna wyglądać codzienna rutyna w kuchni? Otóż składa się ona z takich czynności jak usunięcie resztek z naczyń, załadowanie zmywarki i jej uruchomienie. Kolejnym krokiem jest usuwanie zabrudzeń z blatów i schowanie do szafek tych kuchennych utensyliów i produktów, które nie muszą być na widoku. Następnie przechodzimy do usunięcia co bardziej rzucających się w oczy zabrudzeń jak smugi na lodówce czy też płycie kuchennej. Kolejno można skoncentrować się na szybkim posprzątaniu zlewozmywaka i opróżnieniu kosza na śmieci, aby w kuchni nie powstały przykre zapachy. Na sam koniec zalecamy zamieść lub też przetrzeć podłogę w kuchni.

Dodatkowo bardzo praktycznym rozwiązaniem jest skupienie się przynajmniej raz w tygodniu na nieco ogólniejszych aspektach utrzymania porządku w kuchni. Mowa tutaj o sprawdzeniu zawartości lodówki i pozbyciu się przeterminowanych produktów. Przetarciu frontów kuchennych i dokładnego odświeżenia jednego z kluczowych urządzeń kuchennych ( lodówki, kuchenki, piekarnika lub zmywarki ). Raz na kilka dni sugerujemy również zmianę znajdujących się w kuchni ściereczek, ręczników oraz gąbek.

Reklama

Ułatw sobie sprzątanie dzięki odpowiednim preparatom i urządzeniom

Jeżeli w Twojej kuchni wszędzie porozrzucane są produkty i kuchenne utensylia, utrzymanie porządku będzie niezwykle trudne. Ogólny chaos i brak koherentnego ułożenia przedmiotów zawsze będzie dawał wrażenie bałaganu, nawet jeżeli dopiero co skończyłeś sprzątać. Warto zatem na start zadbać o sensowną organizację kuchennej przestrzeni tak, aby można było bez trudu odnaleźć wszystko, co potrzebne.

Skorzystaj z pojemników na żywność

Sensownym krokiem będzie zadbanie o odpowiednią organizację żywności w kuchni. Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych jest bardzo ważne – pozwoli uchronić je przed zepsuciem i zapewni łatwy dostęp do tych produktów, których aktualnie potrzebujemy. Dlatego też mąka, ryż, makaron, płatki czy kasza powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach. Dzięki temu zapewnimy im dłuższą świeżość, uchronimy przed wilgocią oraz zapobiegniemy pojawieniu się moli spożywczych. Najczęściej używane produkty zamknięte w szczelnych pojemnikach sugerujemy zostawić na kuchennym blacie, aby zawsze mieć do nich szybki i łatwy dostęp. Pozostałe należy umieścić w szafkach lub półkach.

Zapanuj nad śmieciami w kuchni

W utrzymaniu porządku oraz przyjemnego zapachu w kuchni z całą pewnością pomogą kosze do segregacji.

Reklama

Nawet w przypadku małej i ciasnej kuchni można skorzystać z kompaktowych pojemników zawieszonych na drzwiczkach szafki i służących do selektywnej zbiórki odpadów. Dzięki temu zadbasz o środowisko naturalne i jednocześnie w prosty sposób usuniesz te odpady, które mogą po czasie powodować nieprzyjemny zapach.

Wykorzystaj technologię i ułatw sobie sprzątanie

W kuchni zabrudzenia mogą gromadzić się w wielu trudno dostępnych miejscach. Warto zatem ułatwić sobie proces sprzątania korzystając ze specjalnych urządzeń. Myjka parowa pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc a wysoka temperatura pary da szansę skutecznej walki z tłuszczem i trudnymi zabrudzeniami. Dodatkowym atutem jest fakt, że wysoka temperatura pozwala pozbyć się bakterii. Sprytnym rozwiązaniem jest również zaprogramowanie inteligentnego robota sprzątającego, aby po śniadaniu oraz obiedzie usunął kurz i bród z podłogi.

Zadbana kuchnia – to możliwe!

Mamy nadzieję, że udało się nam pokazać, że utrzymanie porządku w kuchni wcale nie musi być karkołomnym zadaniem. Wystarczy systematyczne i konsekwentne działanie. Postawienie na naturalne i bezpieczne środki do usuwania zabrudzeń jak soda oczyszczona oraz w miarę możliwości skorzystanie z nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają sprzątanie.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama