Canva.com

Masz małe doniczki lub ozdobne słoiki? Przygotuj własne znicze na Wszystkich Świętych

Jeżeli szukasz alternatywy dla sklepowych zniczy, mamy coś dla Ciebie. Sprawdź, jak przygotować własne znicze na 1 listopada. Takie znicze będą bardziej ekologiczne, a przy okazji wykorzystasz doniczki i słoiki, które masz w domu.

Znicze na Wszystkich Świętych — możesz zrobić je w domu

Przełom października i listopada to czas kiedy często odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. W sprzedaży oferowanych jest mnóstwo gotowych zniczy, świec i nagrobnych lampionów, ale czy warto je kupować? Idąc z duchem czasu i troszcząc się o naszą planetę, możemy przygotować własne znicze — wykorzystując stare doniczki lub szklane słoiki (nawet te po wypalonych zniczach) oraz wegański wosk, którego spalanie jest mniej szkodliwe dla środowiska. Poza tym własnoręcznie przygotowany znicz to dodatkowy wyraz pamięci o zmarłej osobie.

Canva.com

Czy palenie zniczy jest eko?

Przed wyjściem na cmentarz i zapaleniem znicza lub świeczki, musimy pamiętać, że w czasie spalania się wosku, wkładu olejowego lub parafiny do powietrza dostaje się wiele szkodliwych substancji oraz dwutlenek węgla. W zależności od rodzaju wkładu ilość i zawartość tych substancji jest różna, jednak zawsze są one obecne! Dlatego starajmy się ograniczyć ilość wypalonych świec i zniczy. Czasem mniej znaczy więcej. 

Dobrym pomysłem jest także ponowne wykorzystanie słoiczków i naczyń ze zniczy — z pewnością wygenerujemy wówczas mniej śmieci, których tony zalegają na cmentarzach po 1 listopada.  

Jak zrobić znicz w doniczce? Niezbędne akcesoria

Do przygotowania zniczy w doniczkach lub słoikach potrzebujemy przede wszystkim naczyń, odpowiedniego wosku, naturalnego sznurka parcianego lub gotowych knotów, a także naczynia do roztopienia wosku oraz patyczków do szaszłyków lub pałeczek.

Canva.com

Jakie naczynia na znicze?

Do przygotowania zniczy wykorzystujemy małe, ceramiczne doniczki, które mamy w domu. Ważne! Doniczki muszą być szkliwione. Doniczki bez powłoki ze szkliwa są bardzo porowate i gorący wosk wsiąka w ścianki. W efekcie mogą się nawet zapalić. 

Świetne naczynia na znicze możemy przygotować także z małych szklanych słoiczków, słoiczków po wypalonych zniczach lub np. ceramicznych misek, w których możemy umieścić kilka knotów.

Jaki wosk do zniczy?

Do zrobienia własnych zniczy najlepszy będzie wosk sojowy. Jego produkcja i spalanie jest bezpieczniejsze dla środowiska niż w przypadku parafiny lub wkładów olejowych. Wosk sojowy powstaje jako efekt uboczny uprawy soi i jest to produkt całkowicie naturalny. Jednak kupując taki wosk, warto sprawdzić certyfikaty dotyczące sposobu jego wytworzenia. Wosk sojowy jest łatwo dostępny w sklepach internetowych. Ważne, wosk sojowy odpowiedniej jakości to produkt wegański.

Znicz w doniczce — wykonanie krok po kroku

  1. Naczynia, w których będziemy robić znicze, dokładnie myjemy i osuszamy.

  2. W specjalnym garnuszku do roztapiania wosku lub w słoiku zanurzonym w kąpieli wodnej rozpuszczamy wosk. Stosujemy się do zaleceń producenta. Temperatura podgrzanego wosku nie powinna przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

  3. Jeżeli używamy knotów ze sznurka, musimy namoczyć je w ciepłym wosku.

  4. W naczyniach na znicze umieszczamy gotowe knoty lub knoty ze sznurka. Przywiązujemy je do patyczka do szaszłyka lub pałeczki, ułożonych na wierzchu naczynia. 

  5. Delikatnie wlewamy ciepły wosk. Nad powierzchnię wosku powinno wystawać ok. 2 cm knota. 

  6. Odstawiamy znicze na minimum 48 godzin.

Canva.com
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł