Mały biznes to sposób na dodatkowy zarobek – jak go sfinansować?
Do przeczytania w ok. 5 min.
Dlaczego warto rozwinąć swój mały biznes?
Czasami dochody otrzymywane z wykonywanej pracy (czy to na umowie o pracę, czy na umowie zlecenia) okazują się niewystarczające do pokrycia dodatkowych wydatków lub spełniania marzeń. Konieczność dorobienia może pojawić się na różnych etapach życia – gdy powiększy się rodzina lub kiedy będzie się planowało duże przedsięwzięcie, takie jak np. budowa domu lub organizację dużego wesela. Dodatkowym źródłem gotówki jest m.in. działanie na własną rękę.
Z czasem okazuje się, że to, co miało być jedynie dodatkowym zajęciem, zacznie przynosić coraz większe zyski. Potrzebna będzie więc inwestycja w dalszy rozwój, a w perspektywie czasu nawet rezygnacja z nielubianej pracy na etacie.
Założenie własnego biznesu może być również okazją do rozwijania zainteresowań i pasji. Jeśli ktoś pracuje jedynie na pół etatu, to pozwoli to dorobić mu do pensji i budować swoją niezależność finansową.
Jak finansować rozwój małego biznesu?
Najważniejszy krok to zacząć. Na samym początku można jednak potrzebować pomocy finansowej na zakup sprzętu, materiałów czy innych pomocnych narzędzi. Jeśli nie chce się lub nie ma się możliwości wydania na to całych swoich oszczędności, to należy poszukać zewnętrznych źródeł finansowania.
Jednym ze sposobów na zainwestowanie w rozwój takiego małego biznesu jest skorzystanie z kredytu gotówkowego. To zobowiązanie niecelowe, które zaciąga się na maksymalnie 10 lat (lub minimalnie na 2 miesiące).
W wyborze najkorzystniejszej oferty może pomóc ranking kredytów, dostępny na stronie internetowej https://www.wktorymbanku.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/. Uwzględnia w selekcji propozycji takie parametry, jak RRSO, wysokość oprocentowania, prowizji czy maksymalną kwotę, jaką da się pożyczyć. Na witrynie znajdują się również przydatne informacje na temat kredytów gotówkowych.
Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?
Kredyt gotówkowy, w przeciwieństwie np. do hipotecznego, jest zobowiązaniem niecelowym. Co to w praktyce oznacza? Kredytobiorca nie musi wskazywać konkretnej rzeczy, na którą przeznaczy środki. Można więc po prostu przeznaczyć je na rozwijanie swojej małej działalności.
Takie kredyty są przeważnie łatwiej przyznawane i nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Da się zapożyczyć zarówno na niską kwotę (kilku tysięcy złotych), jak i nieco wyższą (kilkaset tysięcy złotych). Trzeba jednak mieć na uwadze, że banki przeważnie podają maksymalną kwotę w ofercie. U niektórych jest to 150-200 tys. zł, u innych kwota wzrasta nawet do 300 tys. zł.
W kontekście kredytów istotny parametr to okres kredytowania. Kredyt gotówkowy przyznaje się na maksymalnie 10 lat, ale można go zaciągnąć nawet na rok czy 2 lata. Długość okresu spłaty wpływa na całkowity koszt kredytu. Im dłuższy, tym bardziej przeciąga się w czasie spłata części odsetkowej, która podwyższa ów koszt. Przy wyborze konkretnej propozycji warto też zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, którymi są:
- Wysokość i rodzaj oprocentowania – banki oferują stałe lub zmienne oprocentowanie. Przy zmiennym należy spodziewać się zmiany wysokości rat w zależności od obniżania lub podwyższania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej;
- Wysokość RRSO – ten wskaźnik pokaże całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym. Poza samym oprocentowaniem uwzględnia również pozostałe koszty jak np. prowizja;
- Rodzaj rat – raty mogą być równe bądź też malejące. W przypadku kredytów gotówkowych o wiele częściej w ofertach można natknąć się na raty równe.
Przed złożeniem wniosku o kredyt warto sprawdzić swoją historię kredytowania. Bank z pewnością będzie ją brał pod uwagę. Jeśli zanotowane są w niej nieterminowe spłaty, to będzie negatywnie wpływać na decyzję o przyznaniu kredytu.
Istotna wydaje się także zdolność kredytowa. Tym mianem określa się maksymalną kwotę, jaką bank jest w stanie użyczyć danej osobie po przeanalizowaniu jej sytuacji finansowej. Na wysokość zdolności kredytowej wpływa wiele czynników. Są to np. wysokość zarobków i wydatków, charakter zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenia, na czas określony bądź nieokreślony itd.) czy też liczba osób będących na utrzymaniu.
Sposoby na dodatkowy zarobek – co można zrobić, aby zwiększyć miesięczne wpływy?
W kontekście dodatkowego źródła zarobków często mówi się o dochodzie pasywnym. To w potocznym rozumieniu dochód za nicnierobienie, jednak w praktyce wiąże się z koniecznością poniesienia dużej inwestycji. Najpowszechniejszym rodzajem takiego zarobku jest wynajmowanie mieszkania. Wymaga to niestety dużych nakładów finansowych. Na szczęście istnieje wiele różnych metod na rozpoczęcie własnej działalności z mniejszym wkładem. Mogą to być:
- Sprzedaż produktów ręcznie robionych – rękodzieła są wciąż w modzie, a dostępność platform e-commerce ułatwia ich sprzedaż. Warto przy tym zadbać również o promocję np. w mediach społecznościowych. W ten sposób można zarabiać na sprzedaży przedmiotów, które i tak wykonuje się w wolnym czasie. Lubisz dziergać na drutach, malować lub masz zdolności manualne? W takim razie zajmij się produkcją biżuterii, świeczek czy innych tego typu rzeczy.
- Prowadzenie bloga – najczęściej wpisy związane są z karierą zawodową lub pasjami. Jeśli ktoś będzie dzielił się na stronie swoją wiedzą i zyska szerokie grono odbiorców, może zacząć współpracować z reklamodawcami. Umieszczanie artykułów sponsorowanych będzie dodatkowym źródłem zarobku.
- Działanie w mediach społecznościowych – podobnie jak z blogiem, takie kanały da się zmonetyzować poprzez pozyskanie reklamodawców.
- Dzielenie się wiedzą w postaci kursów internetowych – to coraz popularniejsza metoda na dodatkowy zarobek.
- Wydanie e-booka, książki lub audiobooka – to alternatywa dla organizacji własnego kursu. Jeśli nie ktoś nie lubi wystąpień przed ludźmi, nawet takich z pośrednictwem komputera, to ma szansę podzielić się swoją wiedzą w formie papierowej lub elektronicznej.
Założenie własnego biznesu wymaga czasem małej inwestycji. Źródłem finansowania może być kredyt gotówkowy. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na najważniejsze parametry i sprawdzić swoją zdolność kredytową.