Canva.com

Masz długie i obfite miesiączki? To może być efekt niedoboru żelaza

Żelazo to składnik, który pomaga w produkcji czerwonych krwinek, dba o jakość krwi i reguluje działanie całego układu nerwowego. Jest jednym z kluczowych, a zarazem najbardziej niedoborowych składników odżywczych, na którego duże braki cierpią przede wszystkim panie, co częściowo wynika z faktu pozbywania się sporej ilości żelaza wraz z krwią menstruacyjną.

Permanentny niedobór żelaza występuje w szczególności u tych kobiet, które zmagają się z częstymi, długimi i obfitymi miesiączkami. Jest on także coś charakterystyczny dla ludzi, którzy są na restrykcyjnych dietach i poważnie ograniczają ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia, przez co ograniczają też sobie dostęp do źródeł wielu ważnych składników odżywczych.

Nie bagatelizuj problemu!

Canva.com

Niedobór żelaza praktycznie zawsze jest odczuwalny, albowiem jego objawów nie da się zbagatelizować czy tym bardziej w ogóle ich nie zauważyć. Składnik ten tworzy bowiem hemoglobinę, dlatego gdy go brakuje, dochodzi do zmniejszenia wytwarzania hemoglobiny, bez której krew wraz z tlenem i składnikami odżywczymi nie jest w stanie przedostać się w odpowiedniej ilości do wszystkich komórek organizmu, by je zasilić i zapewnić im energię do dobrego funkcjonowania. Najczęstsze objawy niedoboru żelaza związane są właśnie z odczuwanym zmęczeniem. Ponadto przy niedoborze żelaza człowiek szybciej się męczy i dużo prędzej traci energię. Nierzadko cięższe staje się nawet utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji oraz wysiłek niekoniecznie fizyczny, a typowo umysłowy, wymagający bardziej kreatywnego myślenia lub po prostu zwykłego ruszenia głową.

Dodaj kilka składników do swojej diety

Niedobór żelaza to poważna sprawa, więc w sytuacji, w której został on już zdiagnozowany w badaniach, od razu trzeba spróbować jakoś mu zaradzić. Zmiana diety może uczynić tutaj wiele dobrego. Świetne naturalne źródła żelaza to przede wszystkim podroby (zwłaszcza wątróbka wieprzowa i wołowa), żółtko jaj, dobrej jakości wołowina oraz zielone liście warzyw i niektóre orzechy, takie jak chociażby pistacje.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł