Naleśniki - jak zrobić idealne ciasto naleśnikowe? Sprawdzony przepis
Do przeczytania w ok. 3 min.
Pyszne naleśniki
Z pozoru wydaje się to bardzo proste danie. Rzeczywiście tak jest, ponieważ naleśniki powstają z niewielkiej liczby składników, a ich smażenie jest banalnie proste. Dzieci uwielbiają się nimi zajadać na słodko. Z kolei wielu dorosłych wybiera raczej bardziej wytrawną formę. Niezależnie od dodatków, warto znać sprawdzony przepis bazowy, który zawsze się sprawdza i nigdy nie zawiedzie kucharza!
Tajemnym składnikiem na cienkie naleśniki jest... woda gazowana. Okazuje się, że niewiele osób jej używa, a to błąd, ponieważ naprawdę poprawia konsystencję ciasta. Jeżeli akurat nie masz jej pod ręką, możesz oczywiście użyć zwykłej wody, nawet tej z kranu, jednak musisz wiedzieć o tym, że jeżeli użyjesz mineralnej wody gazowanej, naleśniki staną się bardziej napowietrzone, a tym samym delikatniejsze w smaku.
Naleśniki według przepisu Magdy Gessler
Poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis na naleśniki według Magdy Gessler:
- 1,5 szklanki mleka,
- 1,5 szklanki wody gazowanej,
- 2 jajka,
- 2 szklanki mąki,
- szczypta soli.
Czas przygotowania: 30 - 45 minut.
Jak widać, składników do stworzenia idealnego ciasta, wcale nie potrzeba wielu. Większość z nich na pewno znajdziesz w swoich kuchennych szafkach czy lodówce. Najpierw ubij jajka i dodaj do nich szczyptę soli. Następnie dodaj do całości mąkę, wodę oraz mleko. Całość bardzo dokładnie wymieszaj. Musisz samodzielnie określić, jaka jest konsystencja ciasta. Podnosząc łyżkę pionowo, ciasto powinno spływać z niej równomiernie. To bardzo ważny krok, ponieważ nie może ono być ani zbyt rzadkie, ani gęste, gdyż to spowoduje, że smażenia naleśników będzie bardzo trudne.
Aby zrobić naleśniki, musisz wylewać ciasto na dobrze rozgrzaną patelnię. Do smażenia sprawdzi się olej roślinny, choć wiele osób smaży je również na klarowanym maśle. Pamiętaj również o tym, że ciasto musi tworzyć gładką masę. Nie może być w nim żadnych grudek! Mąką powinna zatem idealnie połączyć się z pozostałymi składnikami, aby naleśniki były po prostu bardzo delikatne.
Ciasto na naleśniki rozprowadzaj na rozgrzanej patelni pewnym ruchem, ponieważ dzięki temu powstaną placki o równej grubości. Nie mogą one być ani zbyt cienkie, ponieważ będą się rozrywać, ani zbyt grube. Nadmiar ciasta zabije smak nawet najlepszego farszu, a przecież nie o to chodzi! Zadanie znacznie ułatwi Ci smażenie na płaskiej patelni teflonowej. W sklepach można kupić specjalne, które idealnie sprawdzają się do tego celu.
Pamiętaj również o tym, żeby nie smażyć ciasta na zbyt dużej ilości tłuszczu. Tak naprawdę przy dobrej patelni wystarczy zaledwie odrobina. Dzięki temu powstaną placki, które nie będą zbyt tłuste, a przy tym bardzo łatwo będziesz mógł je obracać na drugą stronę, ponieważ nie będą przywierać do dna.
Z czym podawać naleśniki?
Naleśniki możesz podawać tak naprawdę z dowolnymi dodatkami. Świetnie komponują się w wersjach na słodko. Można je zatem jeść z owocami, twarogiem, dżemem, syropem klonowym, kremem czekoladowym, a nawet samym cukrem pudrem! Tę ostatnią opcję szczególnie lubią dzieci. Taki posiłek jest nie lada gratką dla każdego niejadka!
Oczywiście naleśniki rewelacyjnie smakują również w wersji wytrawnej. Możesz zatem przygotować farsz, a następnie podać taki posiłek, np. na obiad. W ciasto można zawinąć, m.in. pieczarki z serem, kurczaka z warzywami czy szpinak z serem feta.
Jeżeli zdecydujesz się dodać do farszu ser w jakiekolwiek postaci, dobrym pomysłem jest późniejsze zapieczenie zawiniętych naleśników w piekarniku. Dzięki temu środek wspaniale się rozpuści, a danie nabierze jeszcze większej głębi.
Jeżeli naleśniki będziesz robić pierwszy raz - nie bój się porażki! W tym przypadku trening czyni mistrza, a każdy kolejny placek będzie wychodził coraz cieńszy i ładniejszy. Co ważne, często pierwszy naleśnik jest nieudany, a więc nie zniechęcaj się tym. Powodem jest to, że patelnia jest nierównomiernie rozgrzana.