Patelnia ceramiczna: czy warto ją kupić?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Zalety patelni ceramicznych
- Powierzchnia nie wchodzi w reakcje z żywnością
- Szybsze rozprowadzanie ciepła
- Powłoka jest nieprzywieralna
- Lekka konstrukcja
Powierzchnia nie wchodzi w reakcje z żywnością
Powłoka ceramiczna jest bezpieczna ze względu na swoje właściwości. Nie wchodzi w reakcje z żywnością, co oznacza, że nie przenika żadne szkodliwe substancje do przygotowywanych potraw. Możesz być pewna, że Twoje dania będą zdrowe i naturalne.
Szybsze rozprowadzanie ciepła
Podczas podgrzewania patelni ceramicznej nie musisz używać całej mocy palnika. Wystarczy niewielki ogień, aby patelnia szybko nabrała temperatury. Dzięki temu zaoszczędzisz energię i zmniejszysz rachunki za prąd lub gaz. Dodatkowo ciepło rozprzestrzenia się bardziej równomiernie niż w tradycyjnych patelniach teflonowych. Możesz to sprawdzić podczas smażenia naleśników na patelni ceramicznej - ich powierzchnia będzie w kolorze biszkoptowym zamiast w nieregularne, brązowe plamki.
Powłoka jest nieprzywieralna
To jedna z głównych zalet patelni ceramicznych, za którą są cenione przez wielu użytkowników. Dzięki nieprzywieralnej powłoce możesz ograniczyć spożycie tłuszczu w swojej diecie do minimum. Nie musisz dodawać oleju czy masła podczas smażenia, a jedzenie nie przywiera do powierzchni patelni. To również ułatwia proces czyszczenia po użyciu.
Lekka konstrukcja
Patelnie ceramiczne są wykonane z połączenia aluminium i powłoki ceramicznej, co sprawia, że są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Dzięki temu są wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie wygodę i dla tych, które mają problemy zwyrodnieniowe w obrębie nadgarstka. Nie musisz się martwić o ciężar patelni podczas gotowania.
Wady patelni ceramicznych
- Delikatna powierzchnia
- Tłuszcz roślinny konieczny do zabezpieczenia powierzchni
- Brak możliwości mycia w zmywarce
Delikatna powierzchnia
Powłoka ceramiczna jest bardzo podatna na zarysowania oraz stłuczenia. Dlatego należy używać wyłącznie drewnianych akcesoriów, aby uniknąć uszkodzeń. Jeżeli coś przyklei się do powierzchni patelni, namocz ją w wodzie przez kilkanaście minut, a następnie delikatnie umyj zmywakiem lub gąbką. Unikaj szorowania, ponieważ może to spowodować liczne zadrapania, których nie da się naprawić.
Tłuszcz roślinny konieczny do zabezpieczenia powierzchni
Od czasu do czasu warto zaimpregnować powierzchnię patelni ceramicznej olejem rzepakowym lub oliwą. Smażenie na powłoce typu non-stick nie wymaga użycia tłuszczu, jednak całkowita rezygnacja z niego może skrócić żywotność powłoki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest natłuszczanie patelni przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut, a następnie delikatne zmycie wilgotną ściereczką.
Brak możliwości mycia w zmywarce
Patelni ceramicznej nie można myć w zmywarce. Należy robić to ręcznie, używając delikatnych detergentów i miękkiej gąbki. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ podobna zasada obowiązuje w przypadku patelni teflonowych. Ręczne mycie pozwoli utrzymać powłokę w dobrym stanie przez dłuższy czas.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup patelni ceramicznej?
Patelnia ceramiczna ma wiele zalet, które przeważają nad jej wadami. Jej nieprzywieralna powłoka pozwala na zdrowsze gotowanie, ograniczając spożycie tłuszczu. Szybsze rozprowadzanie ciepła sprawia, że oszczędzasz energię i pieniądze. Lekka konstrukcja i bezpieczna powłoka ceramiczna sprawiają, że jest wygodna w użytkowaniu. Mimo pewnych wad, takich jak delikatność powierzchni czy konieczność zabezpieczania tłuszczem, patelnia ceramiczna jest doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie zdrowe gotowanie i wygodę.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem patelni ceramicznej, warto wziąć pod uwagę jej zalety i wady. Zdecydowanie warto przemyśleć ten wybór i dołączyć do grona zadowolonych użytkowników patelni ceramicznych!