olej rzepakowy i kwiaty
canva.com

Olej rzepakowy - wszechstronny i zdrowy tłuszcz

Olej rzepakowy przez smakoszy oraz znawców nazywany jest oliwą północy. Jeszcze do niedawna uważano go za tłuszcz gorszej jakości, okazuje się jednak, że było to błędne myślenie. O jego zdrowotnych właściwościach przekonuje się coraz więcej osób - nasz rodzimy tłuszcz roślinny znacznie zyskuje na popularności. Poznaj wszystkie właściwości oraz możliwości zastosowania oleju rzepakowego.
Reklama

Olej rzepakowy i kontrowersje wokół niego

Nie tylko w Polsce można spotkać pola rzepaku skąpane w żółtym kolorze kwiatów. Rzepak sieje się w większości europejskich państw, stąd właśnie wielbiciele oliwy tłoczonej z oliwek nazywają olej rzepakowy oliwą północy.

Dawniej obsiewano pola uprawne ziarnami, z których wyrastała odmiana rzepaku zawierająca dużo kwasu erukowego - niekorzystnie on wpływa na ludzki organizm, zwłaszcza na serce. Kwas erukowy stanowił aż 50% wszystkich kwasów tłuszczowych występujących oleju rzepakowym. Niedziwne zatem, że olej z nasion rzepaku był owiany złą sławą.

Od wielu lat wysiewa się najzdrowszą z odmian rzepaku, olej z jego nasion zawiera jedynie do 2% kwasu erukowego. Tak niewielka jego ilość w połączeniu z ogromną ilością dobroczynnych składników sprawia, że olej rzepakowy jest bardzo zdrowym i potrzebnym tłuszczem.

Zła sława oleju z nasion rzepaku minęła - teraz badania wykazują, że jest on bardziej wartościowy niż powszechnie występująca na naszych stołach oliwa pochodząca z południowych krajów.

rzepakowe pole
canva.com

Olej rzepakowy i jego bogaty skład

Reklama

Podstawową kwestią świadczącą o wartości oleju rzepakowego jest fakt, że zawiera aż 90% korzystnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niekorzystne nasycone kwasy tłuszczowe stanowią jedynie 7% zawartości - jest to o połowę mniej niż w słynnej oliwie z oliwek! Co więcej, proporcja nienasyconych kwasów tłuszczowych jest idealna dla zdrowia. W oleju rzepakowym znajdują się doskonale współgrające ze sobą składniki:

  • kwas linolenowy omega-3
  • kwas linolowy omega-6
  • kwas oleinowy omega-9
  • witaminy - między innymi A, E,K
  • fitosterole - sterole roślinne

Jakie właściwości posiada olej rzepakowy?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w odpowiednich proporcjach mają niezwykle korzystny wpływ na działanie całego organizmu, między innymi:

Reklama
  • stymulują układ nerwowy, usprawniają mózg, poprawiają wzrok
  • działają przeciwzapalnie
  • usprawniają pracę przewodu pokarmowego
  • regulują gospodarkę tłuszczową
  • poprawiają nastrój psychiczny

Fitosterole natomiast mają działanie antyoksydacyjne, spowalniają procesy starzenia się komórek oraz obniżają poziom cholesterolu. Witaminy A oraz E zwane są witaminami młodości, doskonale poprawiają stan wszelkich tkanek. Wraz z witaminą K wzmacniają odporność organizmu, pobudzają produkcję kolagenu, usprawniają układ kostny oraz krwionośny. Stanowią mocną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno, czy rafinowany?

Zazwyczaj wartościowe składniki w trakcie przetwarzania produktów są tracone. Ale olej rzepakowy tłoczony na zimno niewiele się różni od tego pozyskiwanego na ciepło - rafinowanego. Dlatego w kwestii zdrowotnej nie musisz się zastanawiać nad wyborem rodzaju tego oleju.

Istotne jest jednak to, do czego olej ma Ci posłużyć.

Reklama

Olej rzepakowy tłoczony na zimno ma żółty, ciemny kolor oraz intensywny smak. Najlepiej nadaje się do chłodnych dań typu sałatki lub też do pielęgnacji skóry i włosów. Nie wolno natomiast na nim smażyć, ponieważ w trakcie tego procesu wytwarzają się szkodliwe substancje. Ważne jest również to, że naturalny olej rzepakowy tłoczony na zimno trzeba przechowywać w lodówce, nawet przed otwarciem. Zawsze też przed jego użyciem wstrząśnij butelką, aby unieść drogocenny osad z dna.

Bardziej uniwersalny jest rafinowany olej rzepakowy. Posiada on też jaśniejszy odcień i bardziej neutralny smak oraz zapach. Można na nim smażyć jak i używać do potraw na zimno. Oczywiście jego skład jest w pewnym stopniu mniej bogaty niż tego tłoczonego na zimno, ale również jest bardzo zdrowy.

olej rzepakowy, kwiaty i nasiona
canva.com

Zastosowanie oleju rzepakowego

Reklama

Po pierwsze olej rzepakowy stosowany jest w kuchni, służy do przygotowywania smażonych, pieczonych oraz duszonych potraw. Doskonale sprawdza się też na zimno jako baza do dresingów lub jako samodzielny olej do sałatek, albo do polewania warzyw gotowanych oraz surowych. Śmiało można go stosować do kanapek jako zamiennik masła. Możesz też użyć go do wykonania domowego majonezu lub jako dodatek do wszelkiego rodzaju past, twarogów, jogurtów, czy też owsianki.

W kosmetyce sprawdza się w pielęgnacji skóry dłoni i paznokci, jest też idealny do wykonania demakijażu twarzy. Gdy połączysz go z fusami z kawy, to uzyskasz super zdrowy i pielęgnujący peeling do ciała. Możesz użyć go jako składniku domowej maseczki lub też zastosować go do olejowania włosów.

Jak widzisz wszystkie cenne składniki jakie zawiera olej rzepakowy mają wpływ na zdrowie całego naszego organizmu, na wygląd skóry, włosów oraz na nasze samopoczucie. Cena tego oleju jest niewspółmiernie niska w stosunku do tego co może zdziałać olej rzepakowy.

Reklama
Autor - Gabriela Ganczarska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
g.ganczarska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama