Materiał partnera

Skąd wziąć pieniądze na szkolną wyprawkę?

Wakacje dobiegły końca – to ostatni dzwonek, aby skompletować wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. O czym należy pamiętać podczas zakupów i skąd wziąć pieniądze na wszystkie potrzebne artykuły?

Przedmioty, których potrzebuje każdy uczeń

Aby móc określić koszty, jakie wiążą się z kompletowaniem wyprawki do szkoły, trzeba wcześniej sporządzić listę przedmiotów, które są uczniowi niezbędne. To nie tylko wymagane przez podstawę programową podręczniki, ale również:

  • zeszyty – 10-40 zł;
  • plecak/tornister – 10-100 zł;
  • piórnik i przybory do pisania (pióro z nabojami/długopisy, ołówki, gumka, temperówka itp.) – 5-40 zł;
  • artykuły plastyczne (kredki, pastele, farby i pędzle, plastelina, flamastry, bloki rysunkowe i techniczne) – 20-50 zł;
  • pozostałe artykuły jak klej, nożyczki, linijki – 10-15 zł;
  • zakreślacze, kolorowe długopisy do notatek, korektor (opcjonalnie) – ok. 20 zł;
  • teczki na prace plastyczne, wypracowania czy kartkówki – od 2 zł;
  • pudełko śniadaniowe i bidon na wodę – 10-20 zł;
  • strój na zajęcia z wychowania fizycznego – ok. 50 zł;
  • obuwie do przebrania – 20-100 zł;
  • worek na buty – 10-50 zł;
  • w przypadku starszych uczniów repetytoria maturalne, kalkulator, mundur, strój wymagany podczas praktyk itp. – od 100 do nawet kilku tysięcy złotych.

Ostateczny koszt poszczególnych artykułów zależy m.in. od wybranego producenta, sklepu czy ilości przyborów.

Dofinansowanie zakupu podręczników

Kompletując wyprawkę szkolną dla dzieci, rodzice mogą liczyć na dofinansowanie w ramach programu „Dobry start”. W tym przypadku 300 zł na zakupy niezbędnych artykułów przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku 7-20 lat, a jeśli uczeń ma orzeczoną niepełnosprawność – do 24 lat. Prawo do świadczenia nie przysługuje natomiast dzieciom uczęszczającym do zerówki. Wysokość dochodów rodziców/opiekunów nie ma wpływu na możliwość otrzymania środków.

Sposobem na tanią wyprawkę szkolną jest też złożenie wniosku o dofinansowanie z rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025. Mogą skorzystać z niego zarówno uczniowie posiadający orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego, jak i uczniowie, który w latach

  • 2024/2025 będą uczęszczać do:
  • liceum ogólnokształcącego lub technikum;
  • klas VI–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej/liceum sztuk plastycznych;
  • branżowej szkoły I stopnia lub branżowej szkoły II stopnia;
  • czteroletniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia lub klas V i VI dotychczasowej sześcioletniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia w czteroletniej ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia;
  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy;
  • klas I–III czteroletniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia lub klas IV–VI dotychczasowej sześcioletniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia w czteroletniej ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia.

Wysokość wsparcia finansowego zależy od typu szkoły, rodzaju niepełnosprawności czy poniesionych przez rodziców kosztów.

Konto bankowe dla dziecka

Coraz więcej rodziców i opiekunów decyduje się założyć dziecku konto w banku. Przykładowo, mBank oferuje:

  • eKonto Junior dla dzieci już od 1. dnia życia do 13 lat;
  • konto dla młodych 13-17 lat.

Po założeniu rachunku bankowego dziecko zyskuje dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej mBank Junior, a w przypadku eKonta Junior także do specjalnej opaski płatniczej. Umożliwia ona wygodne i bezpieczne płacenie w dowolnym miejscu, a po każdej transakcji rodzic otrzymuje powiadomienie na smartfona. Zakładając dziecku konto w tym samym banku, rodzic może kontrolować wydatki swojej pociechy i szybko przelewać mu pieniądze – np. na wycieczkę szkolną. W ciągu roku na rachunku można z kolei gromadzić środki na następną szkolną wyprawkę. Co więcej, własne konto bankowe to prosty krok nie tylko do niezależności, ale również do edukacji dziecka w zakresie finansów i oszczędzania.

Kredyt na wyprawkę szkolną

Niekiedy rodzice decydują się również na kredyt gotówkowy, który pomoże im pokryć koszty zakupu niezbędnych szkolnych artykułów. Można bowiem zaciągnąć go na dowolny cel – zarówno na wakacyjny wyjazd czy zakup urządzeń elektronicznych, jak i na spłatę zobowiązań kredytowych. Co ciekawe, w przypadku niektórych banków, chcąc ubiegać się o kredyt, nie trzeba posiadać w nich wcześniej konta.

Szukasz oferty, dzięki której sfinansujesz szkolną wyprawkę? Pomoże Ci w tym ranking kredytów gotówkowych na stronie mFinanse: https://mfinanse.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/.

Pamiętaj:

Jeżeli chcesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, zadbaj zawczasu o swoją zdolność kredytową.

Korzystając z powyższych wskazówek, można znacznie obniżyć wydatki związane z powrotem do szkoły. Dobrym sposobem na oszczędność może się też okazać zakup używanych podręczników – np. w antykwariacie lub od starszych uczniów. Książki „z drugiej ręki” zazwyczaj wciąż są w bardzo dobrym stanie, a ich zakup generuje dużo niższe koszty.

Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł