Backsplash z białych płytek ceramicznych heksagonalnych w białej kuchni z drewnianą wyspą kuchenną i metalowym okapem
Unsplash

Backsplash - co to jest? Sprawdź, jak chronić ścianę w kuchni

Backsplash – funkcjonalne rozwiązanie, które może pełnić też rolę dekoracyjną w modnej kuchni. Wyjaśniamy, co oznacza ten nieco tajemniczy termin i prezentujemy listę najciekawszych materiałów, z których backsplash może zostać wykonany.
Reklama

Co to jest backsplash?

Backsplash to nic innego, jak panel z wytrzymałego materiału pomiędzy blatem kuchennym a szafkami wiszącymi. Może on być wykonany z płytek, cegieł, a nawet tapety – jego głównym zadaniem jest ochrona ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami powstałymi podczas gotowania. Backsplash ma także funkcję dekoracyjną – urozmaica aranżację kuchni.

Backsplash w kuchni – funkcjonalne pomysły na ścianę w kuchni

Istnieje szereg materiałów, którymi możesz wyłożyć backsplash. Wybór zależy od Twoich potrzeb, stylu wnętrza i efektu dekoracyjnego, który chcesz osiągnąć.

Płytki gresowe lub ceramiczne

Najczęściej spotykane rozwiązanie. Płytki są praktyczne, przystępne cenowo i występują w bardzo wielu rozmiarach, kolorach, wzorach i kształtach. Nie chłoną wilgoci i płynów, są łatwe w czyszczeniu – wyjątkiem są fugi, w których może osadzać się kurz i tłuszcz.
Backsplash z białych podłużnych płytek w białej kuchni z czarnymi lampami
Canva

Terrazzo

Jest wytrzymałe, odporne na ścieranie i wysokie temperatury, nie absorbuje płynów i daje się łatwo czyścić.
Reklama
Lastryko świetnie wygląda w nowoczesnych kuchniach, zarówno w towarzystwie drewna, jak i kamienia. Trzeba jednak układać je w dużych płytach, co niekoniecznie jest możliwe w małych kuchniach.

Kamień naturalny

Do wyłożenia backsplasha najbardziej nadaje się granit lub kwarc – niestety, naturalny marmur nie odnajdzie się dobrze w tej roli, bo jest zbyt podatny na zaplamienie wodą i tłuszczem. Jednak nawet najtrwalszy kamień wymaga zaimpregnowania, który ochroni go zanieczyszczeniami. Jako zastępnik można wykorzystać spiek kwarcowy.
Backsplash z białego żyłkowanego marmuru w nowoczesnej kuchni z szarymi szafkami
Unsplash

Farba

Do malowania kuchni najlepiej sprawdzą się farby ceramiczne, lateksowe lub tablicowe – są wodoodporne i odporne na ścieranie.
Reklama
Do malowania backsplasha zawsze wybieraj farby klasy pierwszej (według normy PN-C-81914) są one bowiem najtrwalsze. Zanim pomalujesz ścianę wybranym kolorem, musisz ją odpowiednio wygładzić i pokryć podkładem, – w przeciwnym razie farba podkreśli wszystkie jej rysy i zgrubienia.

Cegła

Ta w naturalnym rdzawym kolorze najlepiej pasuje do kuchni industrialnej lub rustykalnej. Cegły pomalowane na biało sprawdzą się za to w stylu scandi oraz boho. Cegłę znajdującą się nad blatem kuchennym należy jednak odpowiednio zaimpregnować. Jeśli poszukujesz trwałego rozwiązania, zwróć uwagę na cegłę klinkierową, która cechuje się niską nasiąkliwością.
Reklama
Możesz też wybrać płytki ceramiczne przypominające cegłę.
Backsplash z cegły w kuchni rustykalnej z półką ścienną i metalową lampą
Unsplash

Tapeta

Tapety w kuchni są nieco kontrowersyjne, ale wbrew pozorom mogą dobrze się sprawdzić. Muszą to być jednak tapety winylowe lub wykonane z włókna szklanego. Tego typu okleiny ścienne są odporne na wilgoć, brud i uszkodzenia mechaniczne, W dodatku występują w wielu wzorach i kolorach, są niedrogie i można je samodzielnie nałożyć na ścianę.

Szkło hartowane

Jeden z najbardziej praktycznych materiałów do wyłożenia backsplashu. Szkło jest odporne na wilgoć, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej strony trzeba je często czyścić, bo wszystkie zabrudzenia są na nim bardzo widoczne.
Reklama
Jeśli zdecydujesz się na wyłożenie backsplashu szklanym panelem, za nim możesz umieścić ozdobną grafikę.
Backsplash z niebieskiego szkła w kuchni z drewnianymi szafkami i białymi blatami
Canva

Beton architektoniczny

Tworzy chłodny, surowy efekt, który spodoba się fanom wnętrz industrialnych, loftowych i minimalistycznych. Wymaga zaimpregnowania, gdyż w przeciwnym razie będzie chłonął wilgoć i tłuszcz. Niestety, jego instalacja nie jest prosta – wymaga fachowców i wcześniejszego wzmocnienia ścian.

Blacha

Najlepiej wykonana ze stali nierdzewnej, miedzianej lub aluminiowej. Wszystkie te rodzaje blachy są odporne na wilgoć, brud i uszkodzenia mechaniczne. Niestety, jakiekolwiek zabrudzenia będą na nich bardzo widoczne.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama