Uśmiech dziewczynki w białym swetrze zakładającej przeźroczystą nakładkę ortodontyczną
Materiał partnera

Czasy "drucianych" aparatów ortodontycznych dobiegły końca!

Leczenie wad zgryzu i prostowanie zębów często kojarzy się z tradycyjnymi metalowymi aparatami ortodontycznymi. Są one niewątpliwie skuteczne, choć bywają różnie oceniane pod kątem wyglądu. Jeszcze jakiś czas temu były one jedyną metodą korekcji wad zgryzu, jednak dziś tego rodzaju aparaty powoli odchodzą w zapomnienie.
Reklama

Ortodonci coraz częściej korzystają z przezroczystych nakładek, z jednej strony całkowicie niewidocznych po założeniu, z drugiej zaś wygodniejszych między innymi pod kątem higieny.

Estetyka aparatów ortodontycznych

Tradycyjne aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami i łukiem są stosowane od lat, skutecznie prostując krzywo ustawione zęby i lecząc różnego rodzaju wady zgryzu. Do ich noszenia mogą jednak zniechęcać względy estetyczne. Metal wizualnie wyróżnia się na tle zębów, przez co nie sposób ukryć takiego aparatu. Dodatkowo wpływa on także na kształt ust, które układają się inaczej pod jego wpływem.

Estetyka aparatów ortodontycznych to coś, nad czym pracowano od dawna. W ten sposób powstały między innymi aparaty, w których metalowe zamki montuje się na wewnętrznej części zębów.

Reklama

Dzięki temu pozostają one niewidoczne z zewnątrz, choć opisywane są przez pacjentów jako niewygodne i istotnie utrudniające właściwą higienę zębów.

Czarno białe zdjęcie chłopca w uśmiechu pokazującego tradycyjny aparat ortodontyczny zamiast przeźroczystych nakładek
Materiał partnera

Prawdziwym przełomem w skutecznym leczeniu wad zgryzu oraz komforcie dla pacjenta okazały się przezroczyste nakładki prostujące. Tworzy się je na indywidualne zamówienie po skanie 3D zębów, dzięki czemu zyskujemy gwarancję idealnego dopasowania. Transparentne materiały sprawiają zaś, że po założeniu trudno dostrzec, że nosimy jakikolwiek aparat.

Reklama

To całkowicie dyskretne rozwiązanie, dostępne dziś właściwie w każdym większym mieście. Odpowiedniej placówki warto szukać, uwzględniając własne miejsce zamieszkania, na przykład pod frazą „ortodonta Kraków ”.

Prostujące nakładki na zęby – wygoda i higiena

Prostujące nakładki są uważane za przełom w leczeniu wad zgryzu nie tylko ze względów estetycznych. Ich sposób użycia likwiduje dodatkowo największe problemy związane z tradycyjnymi metalowymi aparatami na zęby. Dotyczą one przede wszystkim wygody noszenia i higieny zębów, którą mogą nieco utrudniać montowane na zębach metalowe zamki.

Nakładki ortodontyczne przez idealne dopasowanie ściśle przylegają do zębów. Dzięki temu wygoda ich noszenia różni się znacznie od tradycyjnych aparatów, które wypełniają przestrzeń pod dolną i górną wargą, czasami nawet raniąc wrażliwe tkanki wewnętrznej części ust.

Dziewczynka w białym swetrze z uśmiechem zakłada przeźroczystą nakładkę ortodontyczną
Materiał partnera

Nakładki prostujące nie sprawiają także problemów przy jedzeniu, do którego należy je zwyczajnie zdjąć. Metalowy aparat może utrudniać spożywanie posiłków, a nawet ograniczać ich wybór. Na liście niewskazanych produktów znajdują się na przykład całe jabłka. Odgryzanie kawałków twardych owoców może prowadzić do rozregulowania aparatu, a nawet uszkodzenia jego części.

Reklama

W przypadku stosowania nakładek nie istnieją żadne ograniczenia.

Warto poruszyć również temat higieny zębów. Przy tradycyjnym aparacie jest ona nieco utrudniona. Pacjenci korzystają ze specjalnie profilowanych szczoteczek do aparatów, skrupulatnie czyszcząc wszystkie ich zakamarki. Nakładki ortodontyczne oznaczają znacznie większą wygodę. Ponieważ do mycia nakładki po prostu ściągamy, mamy możliwość dotarcia szczoteczką w każde miejsce. Pozwala to również na dokładne wyczyszczenie samych nakładek. Podczas leczenia są one regularnie wymieniane nie tylko ze względów higienicznych, a przede wszystkim ze względu na zmiany zachodzące w ustawieniu zębów.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama