Mężczyzna krzyczy na kobietę w toksycznym związku
Canva.com

Czy jesteś w toksycznym związku? Oto alarmujące sygnały

Wchodząc w związek z drugą osobą szukamy bliskości, ciepła i spełnienia. Niestety nie wszystkie relacje okazują się być udane, zwłaszcza wtedy, gdy jedno z partnerów okazuje się być osobą toksyczną. Warto więc wiedzieć, po czym poznać toksycznego partnera.
Reklama

Kto najczęściej wchodzi w toksyczne związki?

Wydawać by się mogło, że na bycie w toksycznym związku skazane są określone typu osób. Pierwsze co nam przychodzi do głowy to osoby o zaniżonej ocenie. Takie jednostki mogą być nieasertywne oraz lękowe. Faktycznie czasami zdarza się tak, że ktoś przez długi czas pozostaje w nieudanym związku, bo boi się jak sobie poradzi w pojedynkę. Niektórzy sądzą też, że pewne osoby po prostu przyciągają do siebie toksyczne związki albo wręcz świadomie w nie wchodzą. Tymczasem rzeczywistość jest inna i okazuje się, że w toksyczny związku może znaleźć się praktycznie każdy. Co ciekawe na początku nic nie zwiastuje kłopotów. Po prostu związek, który na wstępie wydaje się być idealny z czasem może zmienić swój charakter.

Reklama

Toksyczny partner nie od razu pokazuje też swoje prawdziwe oblicze. Początek związku to zwykle bardzo miły czas, motyle w brzuchu, czujemy, że z drugą stroną rozumiemy się bez słów. Taki dobry czas sprzyja budowaniu bliskości i zaufania. Osoba bardzo zakochana po prostu nie zauważa niepokojących sygnałów, które już na tym pierwszym etapie wysyła toksyczny partner.

Alarmujący sygnał

Kobieta i mężczyzna w toksycznym związku
Canva.com
Reklama

Aby sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś w toksycznym związku warto zastanowić się, czy w danej relacji panuje względna równowaga. Chodzi o to aby potrzeby obydwu stron były równie ważne. Warto zastanowić się więc, czy partner poświęca nam równie dużo uwagi, co my jemu. Niestety w wielu związkach rozmawia się głównie o potrzebach jednej strony, a to, co dzieje się u drugiej, spychane jest na margines. W taką pułapkę łatwo wpaść wtedy, gdy relacja rozwija się nienaturalnie szybko. Są pary, które już po kilku tygodniach zaręczają się, biorą ślub, nawet bez wcześniejszego wspólnego zamieszkania. Taki szybki bieg wydarzeń rzadko kończy się wieloletnim, szczęśliwym związkiem. Dużo częściej na fali pędzącego związku jedna osoba nie zauważa, że to ona we wszystkim ustępuje i nie wiadomo kiedy, powstały liczne zwyczaje, które są dla niej krzywdzące.

Obserwuj swoje emocje w związku

Jest wiele drobnych sygnałów, które pokazują nam, że mamy do czynienia z toksycznym partnerem. Bardzo wymowne jest na przykład poczucie winy. Jeśli towarzyszy nam ono często, to być może znak, że druga strona nami manipuluje. W relacjach, gdzie nie ma równowagi często jedna strona stale jest ostrożna, uważa na to co mówi i robi, żeby tylko nie urazić toksycznego partnera. Niestety taki partner potrafi to wykorzystać. Osoby toksyczne dość często mają problem z okazaniem zaufania, dlatego są podejrzliwe i zazdrosne. W ich przypadku zazdrość nie dotyczy tylko ewentualnej zdrady, bo potrafią być zazdrośni o czas spędzony z koleżanką czy rodziną.

Reklama

Oni potrzebują cały czas kontrolować sytuację. Gdy partner próbuje wywalczyć swoją przestrzeń zaczyna się wypominanie i wywoływanie poczucia winy. Jedynym sposobem na takie zachowanie jest szczera rozmowa, jednak toksyczny partner musi być na nią gotowy i sam musi też chcieć się zmienić dla dobra związku.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama