Mocne zliżenie na różowe tabletki dzień po antykoncepcja awaryjna w różnych pozycjach na białym blacie
Materiał partnera

Czy tabletka „dzień po” chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową? Odpowiadamy

Dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pojawiają się zwykle do 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania tego typu preparatów. Czasami owulacja pojawia się jednak wcześniej i może zaskoczyć parę niechcianą ciążą. Na szczęście można tego uniknąć dzięki antykoncepcji awaryjnej. Czym są tabletki „dzień po”? Czy pigułki chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Reklama

Czym są tabletki „dzień po”?

Zacznijmy od tego, czym są tabletki „dzień po”. Tak nazywa się preparaty, zaliczane do antykoncepcji awaryjnej, które zawierają jedną z dwóch substancji, wpływających na drogi rodne kobiety tak, aby uniemożliwić zapłodnienie. Są to syntetyczny hormon lewonorgestrel (przykładem leku zawierającego tę substancję jest Escapelle) oraz octan uliprystalu (tę substancję czynną zawiera np. ellaOne). Jeśli pigułki zawierające wspomniane składniki zostaną przyjęte odpowiednio szybko po niezabezpieczonym stosunku, uda się zapobiec ciąży.

Tabletka „dzień po” — gdzie można ją kupić?

Tabletki „dzień po” takie jak Escapelle czy ellaOne można zakupić w Polsce po okazaniu recepty od lekarza dowolnej specjalności.

Reklama

Decyzja o przepisaniu antykoncepcji awaryjnej może zostać podjęta zarówno podczas standardowej wizyty u lekarza, jak i przez Internet. Wizyty w postaci teleporady lub czatu online, dzięki którym można szybko uzyskać potrzebną receptę na lek, oferuje np. TabletkaDzieńPo.pl.

Czy tabletka „dzień po” stosunku jest skuteczna?

Tabletki „dzień po” stosunku są bardzo skuteczne, wiele jednak zależy od czasu przyjęcia pigułek po niezabezpieczonym stosunku płciowym. W przypadku preparatów z lewonorgestrelem (Escapelle) skuteczność wynosi 84%, należy je przyjąć najpóźniej w ciągu 72 godzin (3 dni). Tymczasem pigułki z octanem uliprystalu (ellaOne) są droższe, ale zapobiegają ciąży w 98% przypadków. Ich czas działania jest również wydłużony — można je przyjąć do 120 godzin (5 dni) po odbytym stosunku bez zabezpieczenia.

Reklama

Ważne: antykoncepcja awaryjna może nie zadziałać, jeśli tabletka została przyjęta przed stosunkiem płciowym bez zabezpieczenia, a także, gdy po przyjęciu leku dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego. Przyczyną niepowodzenia w zabezpieczeniu się przed ciążą może być również wystąpienie wymiotów w ciągu 3 godzin od zażycia tabletek „dzień po” stosunku.

Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

Antykoncepcja awaryjna jest uznawana za bezpieczną metodę zapobiegania ciąży, podobnie jak antykoncepcja hormonalna. Dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz po zastosowaniu tabletek „dzień po” stosunku wracają bardzo szybko i w większości przypadków nie dochodzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Reklama

Niebezpieczeństwo istnieje wtedy, gdy kobieta stosuje antykoncepcję niezgodnie z zaleceniami lekarza lub kiedy wystąpiły przeciwwskazania medyczne do przyjmowania tego typu preparatów. W przypadku tabletek „dzień po” przeciwwskazaniem może być np.:

  • karmienie piersią,
  • przebyta ciąża pozamaciczna,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • zdiagnozowane schorzenie jelit, które wpływa negatywnie na wchłanianie leków, np. celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Czy tabletka „dzień po” chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Jeśli para zdecydowała się na antykoncepcję awaryjną, należy pamiętać, że metoda ta zapobiega jedynie niechcianej ciąży, natomiast nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co zamiast tabletki „dzień po” stosować, aby uniknąć zarówno ciąży, jak i niebezpiecznych schorzeń? Najskuteczniejszym sposobem ochrony jest nieuszkodzona i poprawnie założona prezerwatywa, przed chorobami przenoszonymi na drodze kontaktów seksualnych ochronią również:

  • nieużywanie tych samych akcesoriów erotycznych,
  • posiadanie stałego i wiernego partnera seksualnego
  • wstrzemięźliwość seksualna.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama