Na stle stoi różowa świnka skarbonka obok różnokolorowych tuszy do drukarek zamienniki
Materiał partnera

Czy warto kupować zamienniki tuszów do drukarek?

Obawiasz się, że używanie zamienników tuszów wiąże się z niższą jakością wydruku? Nie musi tak być! Decydując się na alternatywę oryginalnego wkładu, sporo zaoszczędzisz — sprawdź ile i na co zwrócić uwagę, by kupić zamiennik tuszu, który zapewni ci wysoką jakość wydruków. Z poniższego artykułu dowiesz się również, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na alternatywny wkład, a kiedy lepiej wybrać oryginał.
Reklama

Jakich chwytów używają producenci drukarek, by przekonać cię do zakupu oryginalnego tuszu?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tusze do drukarek są drogie, nawet jeżeli samo urządzenie jest w atrakcyjnej cenie (drukarki często kosztują około 200-300zł). Wynika to głównie z tego, że oryginalne wkłady przechodzą wiele badań jakości i wydajności. Te działania muszą zwrócić się producentom w zyskach ze sprzedaży.

Niższa cena drukarek to również pewnego rodzaju chwyt marketingowy. Z reguły klienci, kupując urządzenie, nie biorą pod uwagę kosztów tuszów. Przyciąga ich okazyjna cena sprzętu. Kiedy w przyszłości zaczną kupować oryginalne tusze, obniżona wartość drukarki zwróci się producentom — w końcu wkłady trzeba regularnie wymieniać.

Czym różnią się oryginalne tusze od zamienników?

Różnicą, która jako pierwsza rzuca się w oczy, jest oczywiście cena – zamienniki są znacznie tańsze.

Reklama

Łatwo to porównać, biorąc za przykład tusze do drukarki hp. Oryginalny tusz hp 652 kosztuje około 79 zł i wystarczy na wydruk 360 stron. Natomiast hp 652 zamiennik kosztuje około 90 zł i skończy się dopiero po wydrukowaniu 650 stron.

Na stolikach rozłożone papiery, przybory biurowe, drukarka hp oraz zamiennik tuszu do drukarki hp
Materiał partnera

Skąd wynika ta różnica? Oryginalne tusze przechodzą liczne badania, co musi się zwrócić producentom. Podwyższają więc cenę produktów, by mieć większe zyski. Tańsze zamienniki nie przechodzą tylu badań, co nie znaczy, że nie są w ogóle testowane. Przed zakupem tuszu sprawdź, czy ma certyfikat ISO 9001 lub ISO 14001.

Reklama

Informuje on o tym, że produkt przeszedł kontrolę jakości. Szukając zamiennika tuszu w internecie, warto również sprawdzić opinie osób, które kupiły go przed tobą. Powinieneś znaleźć tam informacje np. o tym czy tusz nie zasycha i czy jest wydajny.

Czy zamienniki tuszów pogarszają jakość wydruków?

Niektórzy obawiają się, że zamienne wkłady wpłyną negatywnie na działanie drukarki. Jednak zarówno oryginalne tusze, jak i ich zamienniki są z reguły produkowane z tych samych składników. Z tego względu ich używanie jest bezpieczne. Ma to również aspekt estetyczny. Jeżeli spojrzysz na wydruk wykonany oryginalnym tuszem i na taki stworzony za pomocą zamiennika — nie zauważysz różnicy. 

Zamienników nie warto jednak kupować, kiedy drukarka ma jeszcze aktualną umowę gwarancyjną. Jeżeli dojdzie do awarii sprzętu, producent może odmówić naprawy, argumentując decyzję tym, że użytkownik nie korzystał z oryginalnych wkładów.

Reklama

Jest to jeden ze sposobów, w który twórcy oryginalnych tuszy próbują zniechęcić klientów do zakupu zamienników, które są dla nich dużą konkurencją.

Czy oryginalne tusze są bardziej wydajne?

Mimo pozorów to z reguły tusze alternatywne są bardziej wydajne. Jest to spowodowane tym, że producenci oryginalnych wkładów często nie napełniają pojemników do końca. To kolejna metoda, którą stosują, by zwiększyć sprzedaż swoich produktów. 

Do większości modeli drukarek znajdziesz pasujące zamienniki tuszów. Zdarzają się jednak wyjątki. Dlatego jeżeli jesteś jeszcze na etapie zakupu nowego urządzenia, rozeznaj się i sprawdź, w jakiej cenie są oryginalne wkłady (będą ci potrzebne na czas trwania gwarancji) i czy są dla nich tańsze alternatywy. 

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama