Kobieta leżąca w łóżku zaslaniająca twarz dłonią
canva.com

Domowe sposoby na kaszel: Jesień już blisko!

Kaszel to powszechny objaw różnych schorzeń górnych dróg oddechowych. W przypadku suchego kaszlu, który często jest uciążliwy i uporczywy, warto sięgnąć po domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę. Natomiast w przypadku mokrego kaszlu, który często towarzyszy przeziębieniom i infekcjom, istnieją również skuteczne metody łagodzące objawy. W tym artykule przedstawimy różne domowe sposoby na kaszel, w tym inhalacje, syropy i napary ziołowe.
Reklama

Inhalacje jako skuteczny sposób na kaszel

Inhalacje od zawsze są uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod łagodzenia kaszlu. Są proste w wykonaniu i mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku. Istnieje wiele rodzajów inhalacji, w tym inhalacje suchego kaszlu i inhalacje mokrego kaszlu.

Inhalacje na kaszel suchy

Do inhalacji na kaszel suchy można używać soli izotonicznej (fizjologicznej), która nawilża i oczyszcza gardło, przynosząc ulgę w uporczywym kaszlu. Innym skutecznym składnikiem jest sól z dodatkiem kwasu hialuronowego, która intensywnie nawilża błonę śluzową i przyczynia się do szybszej regeneracji. Dodatek ektoiny, naturalnej cząsteczki ochronnej, również zapewnia nawilżenie i ochronę przed czynnikami drażniącymi.

Inhalacje na kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego, warto sięgnąć po sól hipertoniczną, która pomaga w upłynnianiu i odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny.
Reklama
Olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy i jodłowy, również są skuteczne w upłynnianiu wydzieliny i ułatwianiu jej odkrztuszania. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 2. roku życia, ze względu na możliwość wywołania skurczu oskrzeli.
Olejek sosnowy w buteleczce, w tle gałązki sosny
canva.com

Domowe syropy na kaszel

W medycynie ludowej od dawna doceniano właściwości wielu roślinnych surowców, dlatego mamy dostęp do wielu receptur na domowe syropy na kaszel.
Reklama
Oto kilka propozycji:

Syrop z cebuli na kaszel suchy

Syrop z cebuli jest prosty w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo skuteczny. Wystarczy obrać i pokroić 3 średniej wielkości cebule, dodać pół szklanki miodu lub cukru, tak aby całkowicie je przykrywał, i odstawić na kilka godzin lub najlepiej na dobę, aby cebule puściły sok. Po tym czasie należy odcedzić powstały syrop i przełożyć go do wyparzonych butelek lub słoików. Syrop z cebuli można przyjmować po 1 łyżeczce co 2-3 godziny, aby złagodzić objawy kaszlu.

Syrop z pędów sosny na kaszel suchy

Syrop z pędów sosny również jest prosty w przygotowaniu, ale wymaga zebrania pędów w odpowiednim czasie. Najlepiej zbierać pędy sosny na przełomie kwietnia i maja, gdy mają największą zawartość składników odżywczych.
Reklama
Pędy sosny należy umyć, pokroić na kawałki i umieścić w słoiku. Następnie zasypać je cukrem w proporcji 1:1 i odstawić na 2-3 tygodnie, regularnie mieszając zawartość. Gotowy syrop należy przecedzić do wyparzonych słoików.
Syrop z cebuli w słoiku, obok cebula pokrojona na kawałki na drewnianej desce
canva.com

Napary ziołowe na kaszel

Napary ziołowe są popularnym sposobem na łagodzenie kaszlu. Przygotowanie naparu ziołowego jest bardzo proste: 1. Odważ odpowiednią ilość ziół (zazwyczaj 1 łyżka stołowa na szklankę wody). 2. Zalej zioła wrzątkiem i przykryj naczynie. 3. Pozostaw napar na 5-15 minut. 4.
Reklama
Przecedź napar przed spożyciem.

Jak skutecznie złagodzić kaszel

Domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje, syropy i napary ziołowe, mogą przynieść ulgę w przypadku zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Inhalacje z solą izotoniczną lub hipertoniczną, syropy z cebuli lub pędów sosny, oraz napary ziołowe są skutecznymi i naturalnymi metodami łagodzenia objawów kaszlu. Pamiętaj, że w przypadku nasilających się objawów lub długotrwałego kaszlu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama