Farbowanie włosów w domu na blond - o czym powinnaś pamiętać?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Zadbaj o odbudowę Twoich włosów przed farbowaniem
Jeśli Twoje włosy są zniszczone wcześniejszymi zabiegami koloryzacji, to czas o nie zadbać przed kolejnym zabiegiem. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki do włosów zniszczonych i stosować je przez kilka tygodni. Na tydzień przed planowanym farbowaniem możesz wykonać olejowanie włosów. Sięgnij po olej przeznaczony do Twojego typu włosów, a więc wysokoporowatych, średnioporowatych lub niskopoprowatych. Jeśli nie wiesz, do jakiej grupy zaliczają się Twoje włosy, wcześniej możesz wykonać test szklanki, czyli zanurzyć włos w szklance wody i sprawdzić czy opadnie na dno bądź mocniej się zanurzy. Jeśli będzie pływać na powierzchni, to włosy są niskoporowate, gdy się zanurzy - średnioporowate, a w sytuacji, gdy opadnie na dno - wysokoporowate. Do nawilżenia i odżywienia włosów zniszczonych możesz wybrać olej z pestek winogron, rycynowy, czy też z awokado.
Sięgnij po dekoloryzację, gdy Twoje włosy były farbowane, zanim wybierzesz farbę do włosów blond
Nasze włosy bardzo się od siebie różnią. Jedne osoby mają włosy niskoporowate, inne średnioporowate, a kolejne - wysokoporowate. Zatem jeżeli Twoja koleżanka wykonała koloryzację włosów samodzielnie i kolor nie wyszedł tak jak planowała, to nie znaczy, że tak musi być w Twoim przypadku. Farbowanie włosów w domu bardzo często jest demonizowane. Wiele osób uważa, że kończy się żółtymi jak słoma pasmami albo co gorsza pomarańczowymi. A kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego rozjaśniacza przed koloryzacją blond. Jeżeli Twoje włosy są brązowe, czyli ciemniejsze niż kolor, który chcesz uzyskać, to bez rozjaśniania przed farbowaniem się nie obejdzie.
Jak dobrać rodzaj rozjaśniacza? W zależności od koloru Twoich włosów możesz je rozjaśnić od 3 do 6 tonów, dobierając oksydant 9% lub 12%. Jeśli wybierzesz taki, który ma stężenie 6%, to możesz rozjaśnić włosy zaledwie o 1 ton, maksymalnie 2. Jeśli Twoje włosy były wcześniej farbowane, to najpierw musisz przeprowadzić dekoloryzację, a później dopiero farbowanie. Jeśli włosy były przez długi czas farbowane na ciemny kolor, to konieczne może być powtórzenie zabiegu dekoloryzacji, a dopiero później możliwe będzie ich zafarbowanie.
Stosuj olejowanie, metodę OMO, by odżywiać swoje włosy, a także tonery dla utrzymania czy ulepszenia koloru
Także po farbowaniu czy rozjaśnianiu powinnaś regularnie odżywiać swoje włosy. Stosuj olejowanie, ale i metodę OMO.
Polega ona na myciu włosów najpierw odżywką na długości, potem myciu skóry głowy i włosów u nasady wybranym szamponem, a po spłukaniu kosmetyków, sięgnięciu po odżywkę lub maskę emolientową, która zamyka łuski włosa. W ramach metody OMO należy dbać o równowagę PEH, zatem stosuje się kosmetyki zawierające proteiny, emolienty i humektanty. Kosmetyki z proteinami najleiej stosować raz do dwóch razy w tygodniu na włosy zniszczone, natomiast w pozostałe głęboko je nawilżać kosmetykami z kwasem hialuronowym, aloesem i innymi humektantami. Aby utrzymać kolor włosów, sięgnij po toner. Może Ci też pomóc uzyskać lepszy odcień. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji włosów farbowanych, wejdź na stronę: https://ohmyhair.com.pl/, gdzie znajdziesz praktyczne porady.