ściśnięty portfel
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Sprawdzamy, co podrożało najbardziej

Przejdź do galerii zdjęć
Po tym, jak wielu ekonomistów uspokajało, że powoli zbliżamy się do szczytu inflacji, wiele osób oczekiwało, że wreszcie wzrost cen przestanie być aż tak zauważalny. Spoglądając jednak na półki w sklepach, można było przypuszczać, że wskaźnik inflacji będzie jeszcze wyższy. 15 listopada Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane, z których wynika, że inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc. Sprawdzamy, co podrożało najbardziej.
Reklama

Inflacja w październiku

Główny Urząd Statystyczny podzielił się najnowszym wskaźnikiem inflacji. Z analiz naukowców wynika, że wzrost cen w minionym miesięcy wyniósł aż 17,9 proc. O tyle wzrosła cena "koszyka konsumpcyjnego", w którym można znaleźć najczęściej kupowane produkty przez Polaków. Warto jednak zauważyć, że ostatni raz wskaźnik inflacji był na zbliżonym poziomie na początku 1997 r.

Z danych GUS wynika, że w październiku żaden z komponentów inflacji nie działał w kierunku jej obniżenia - ponado w wystosowanym komunikacie.

Z prognoz wynika, że z blisko 20-procentowym szczytem inflacji będziemy mieć do czynienia w lutym, a dopiero od marca kolejnego roku inflacja zacznie powoli spadać.

Reklama

Według Komisji Europejskiej w 2023 roku należy się jednak spodziewać rocznej inflacji na poziomie prawie 14 proc., natomiast w 2024 roku wzrost cen wyniesie około 4,9 proc.

łyżka podnosząca pieniądze
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Co podrożało najbardziej?

W stosunku do września zaobserwowano wzrost cen paliwa o 4,1 proc., odzieży i obuwia — o 3,2 proc., żywności o 2,7 proc., nośników energii — o 1,9 proc. Koszty edukacji wzrosły w tym okresie o 2 proc.

Reklama

Znacznie wyższy wzrost wskaźnika inflacji zaobserwujemy, porównując ceny w październiku 2021 roku i październiku 2022 roku. Żywność w skali roku podrożała aż o ponad 22 proc., ale sam cukier o 100 proc.

Zdecydowanie najbardziej podrożał opał, bo aż o 147 proc. Cena gazu zwiększyła się natomiast o 27-28 proc. O około 11 proc. podrożała natomiast popularna 95-oktanowa benzyna.

Przyśpieszenie inflacji jest więc efektem podwyżek cen opału, żywności i paliwa.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: jak przyciągnąć pieniądze
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama