Jak oduczyć psa niszczenia rzeczy w domu?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Skoro więc pies niszczy rzeczy w domu, z całą pewnością nie robi tego naumyślnie i celowo, a po prostu uważa, że nie ma innego wyjścia. Poprzez niszczenie może regulować swoje emocje, wyciszać się i obniżać napięcie, a czasem też radzić sobie z lękiem separacyjnym, pojawiającym się w momencie opuszczenia domu przez wszystkich domowników.
Lęk seperacyjny u psa
W pierwszej kolejności warto zatem sprawdzić, czy problem nie jest po prostu objawem rozwiniętego lęku separacyjnego. Bardzo często występuje on u psów młodych, zwłaszcza u szczeniaczków, które dopiero co zostały przygarnięte do domu i jeszcze nawet nie wiedzą, jak sobie w nim poradzić i jak postępować w tym nowym dla nich środowisku, zwłaszcza gdy zapewniającego bezpieczeństwo człowieka nie ma w pobliżu. Lęk separacyjny to taka reakcja na rozłąkę z właścicielem. Jeżeli pies naprawdę ma z nim problem, na pewno nie należy go za to karać, a zamiast skupiać się na tym, jak oduczyć psa niszczenia rzeczy, poczytać bardziej o metodach radzenia sobie z lękiem separacyjnym, które dążą często do poprawy pewności siebie zwierzaka i nauczenia go zajmowania się samym sobą.
Warto wybrać się do behawiorysty
Z pozoru błahe problemy występujące u zwierzaków mogą być jednak znacznie poważniejsze, dlatego gdy opiekun kompletnie sobie z nimi nie radzi i pomimo ciągłych prób dalej narzeka na to, że pies niszczy rzeczy w domu, jedynym mądrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kilka lekcji do behawiorysty. Specjaliści od psów potrafią spojrzeć na każdy przypadek indywidualnie. Oni naprawdę wiedzą, jak postępować z psami, by pomagać tym czworonożnym pupilom, a jednocześnie także i ich właścicielom.