Jak poradzić sobie z żałobą po stracie ukochanej osoby?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Jeśli jednak przedłuża się w czasie lub uniemożliwia powrót do codziennych obowiązków, skorzystanie z pomocy specjalistów od żałoby będzie najlepszą decyzją, by odzyskać równowagę w życiu. Tymczasem istnieje kilka kluczy, które ułatwią ten proces i pomogą, w miarę możliwości, uporać się z żałobą.
Akceptacja uczuć.
W trakcie procesu żałoby uczucia wypływają na powierzchnię, kiedy najmniej się ich spodziewasz, i są one bardzo zróżnicowane. Smutek, złość, frustracja, strach, a nawet poczucie winy są dość powszechne i nie ma sensu z nimi walczyć. Strata bliskiej osoby to jedna z najbardziej traumatycznych sytuacji w życiu, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z żałobą i nie odrzucać pomocy, jaką mogą nam dać inni w tych trudnych chwilach.
Pogodzenie się ze stratą wymaga pogodzenia się z tym, co się czuje.
W rzeczywistości skupienie wysiłków na powstrzymaniu uczucia nie przyniesie sukcesu i sprawi, że będziemy zakotwiczeni w smutku. Pozwolenie sobie na odczuwanie i identyfikację tego uczucia nie przywróci ukochanej osoby, ale pozwoli Ci, wraz z upływem czasu, wrócić na właściwe tory w Twoim życiu bez jej obecności.
Szukaj wsparcia u przyjaciół lub specjalistów.
Każdy człowiek jest inny i jego sposób radzenia sobie w różnych sytuacjach również będzie inny.
Jednak całkowite odizolowanie się nie przyniesie korzyści na etapie żałoby. Chociaż znalezienie czasu dla siebie może być konieczne, szukanie wsparcia u przyjaciół lub specjalistów pomoże ci radzić sobie w bardziej pozytywny sposób.
Posiadanie przyjaciół, nawet jeśli życie towarzyskie nie jest tym, za czym najbardziej tęsknisz w tym czasie, pomoże Ci porozmawiać o swoich uczuciach i pogodzić się z nimi. Oprócz grupy przyjaciół, bardzo pomocne będzie również profesjonalne wsparcie specjalistów od żałoby.
Dbanie o swoje zdrowie.
Dobre odżywianie, ćwiczenia i odpowiednia ilość snu to podstawowe środki ochrony zdrowia, które są zawsze zalecane. Jednak w celu przejścia przez żałobę stają się one naprawdę niezbędne. Nawet jeśli nie czujesz głodu lub nie masz ochoty na ruch, starając się utrzymać harmonogram tych czynności, pomożesz swojemu ciału pozostać zdrowym i z niezbędną siłą na nadchodzącą drogę.
Istotny jest również sen, o który może być trudno. Odpoczynek jest konieczny, aby zachować pewną równowagę emocjonalną, która, biorąc pod uwagę sytuację, jest naprawdę niezbędna.
Powrót do codziennych czynności.
Choć w pierwszych dniach nie jest łatwo utrzymać życie na dotychczasowym poziomie, ważne jest, by stopniowo wracać do codziennych obowiązków. Posiadanie działań do zrobienia pomoże czasowi przejść, utrzymać umysł zajęty i znaleźć nowe bodźce, aby skupić się na, aby kontynuować. I, nawet jeśli nie masz ochoty wstać z łóżka w niektóre bardziej emocjonalnie ponure dni, spróbuj stawić czoła nowym dniom z proaktywnym nastawieniem.