Jeansowa kurtka
Canva.com

Jak prać jeansowe ubrania? Jeśli możesz, zrób to ręcznie

Pewne jest to, że jeansowej odzieży nie powinno się prać wtedy, gdy nie jest to jeszcze ewidentnie potrzebne. Jak zatem zadbać o ich czystość i świeżość?
Reklama

Ogólnie rzecz biorąc czyszczenie denimu powinno następować jak najrzadziej tylko się da, albowiem denimowy materiał jest jednak mocno wrażliwy na działanie wody, a tym bardziej wody połączonej z różnymi detergentami, dlatego pod wpływem czyszczenia może się mechacić, zmieniać swoją fakturę lub formę albo też tracić głęboki kolor i pokrywać się mało estetycznymi rozjaśnieniami. Pranie jeansów czasami jest jednak niezbędnym krokiem do zapewnienia sobie ich dobrego wyglądu. Jak więc zająć się tą czynnością, gdy już trzeba to zrobić?

Jak wyczyścić jeans, aby go nie uszkodzić, a może nawet przedłużyć mu życie?

Jeansowa kurtka
Canva.com
Reklama

Ogólna zasada jest taka, że standardowy jeansowy materiał będzie kurczyć się już przy kontakcie z temperaturą wyższą niż trzydzieści stopni C. Jak łatwo można wywnioskować, jeżeli chce się wyprać coś wykonanego z denimu, należy umieścić to w pralce i ustawić temperaturę na wartość 30 stopni C albo nawet i niższą, jeżeli tylko pralka ma taką funkcję. Jeszcze lepiej wyprać ubrania ręcznie. Wtedy ma się już pełną kontrolę nad temperaturą wody i jeans śmiało można wyprać nawet w całkowicie chłodnej wodzie, która nigdy nie powinna mu zaszkodzić.

A jak prać jeansy w pralce?

W przypadku korzystania z pralki najbezpieczniej wybrać program przeznaczony do czyszczenia delikatnych tkanin. Nowocześniejsze pralki mogą mieć nawet specjalny tryb do prania jeansowych ubrań, zwłaszcza jeansowych spodni, ale w starszych pralkach on raczej nie występuje, dlatego trzeba go zastąpić czymś innym.

Jeszcze przed umieszczeniem ubrań w pralce należy wyciągnąć z ich kieszeni wszystkie pozostające tam przedmioty, a następnie odwrócić ubrania na drugą stronę. Wszelkie zamki i guziki powinny zostać zapięte. Pranie jeansu najlepiej przeprowadzać z pomocą bardzo delikatnych środków albo też domowych preparatów czyszczących, które można wykonać chociażby z wody i octu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama