Kobiece dłonie składające pranie na podłodze po usunięciu brudnych plam z odzieży
Materiał partnera

Jak usuwać trudne plamy?

Plama po winie na ulubionej sukience, ślad po długopisie na jasnej koszuli, beżowe szorty całe w smarze po niefortunnej wyprawie rowerowej – chyba każdemu choć raz w życiu zdarzyło się „ozdobić” swoje ubranie trudną do usunięcia plamą. Zwykłe pranie niewiele pomaga, ale czy jedynym wyjściem z sytuacji jest wyrzucenie ubrania? Niekoniecznie!
Reklama

W usunięciu trudnych plam mogą pomóc zarówno domowe sposoby, jak i specjalne preparaty. Z tego artykułu dowiesz się, czym sprać smar, jak pozbyć się uciążliwych plam z atramentu czy czerwonego wina. Pamiętaj o jednej głównej zasadzie: należy działać szybko. Jeśli będziesz działać od razu i nie pozwolisz plamie zaschnąć, masz duże szanse na uratowanie ubrania.

Domowe sposoby na uciążliwe plamy

Okazuje się, że naturalne odplamiacze masz najprawdopodobniej w kuchennej szafce czy apteczce.

Soda oczyszczona

Nieoceniony środek do usuwania tłustych plam. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą w proporcji 1:1 i nałożyć uzyskaną papkę na plamę. Po 30 minutach potrzyj delikatnie plamę gąbką i spłucz sodę w letniej wodzie.

Taka mieszanka pomoże również na plamy z czerwonego wina. Papkę z sody należy zostawić na takiej plamie nieco dłużej, najlepiej na kilka godzin.

Sól i cytryna

Ten duet poradzi sobie z niejedną plamą.

Reklama

Sól pochłania wilgoć, świetnie sprawdzi się w usuwaniu zabrudzeń wywołanych płynem, np. sokiem owocowym czy czerwonym winem. Cytryna z kolei pomoże zneutralizować intensywny kolor plamy. Zabrudzenie zasyp dużą ilością soli i skrop sokiem z cytryny. Zostaw na chwilę, a następnie spłucz letnią wodą.

Sok z cytryny sprawdzi się również do wywabiania plam z długopisu.

Woda utleniona

Działa jak naturalny wybielacz. Pomoże usunąć plamy z krwi, trawy czy żółte ślady od potu, które lubią pojawiać się na białych koszulkach. Możesz polewać nią bezpośrednio plamę lub dolać do zwykłej wody w proporcji 1:3 i w takiej mieszance namoczyć pobrudzone ubranie.

Czym sprać smar? Produkty chemii gospodarczej na uciążliwe plamy

Każdy producent chemii gospodarczej, który chce spełnić oczekiwania swoich klientów, ma w swojej ofercie środki do zadań specjalnych, w tym do usuwania uporczywych plam.

Reklama

Odtłuszczacze

Plamy z oleju silnikowego, olejów spożywczych czy olejków do pielęgnacji ciała pomogą usunąć profesjonalne odtłuszcze. Jeśli zdecydujesz się na odtłuszczacz w sprayu wystarczy obficie spryskać nim plamę, zostawić na kilka sekund, a następnie przetrzeć ściereczką i spłukać wodą. Kolejnym krokiem będzie wypranie ubrania w pralce.

Odtłuszczacze to uniwersalne środki, które posłużą nie tylko do usuwania tłustych zabrudzeń z ubrań, ale również do czyszczenia okapu, grilla czy narzędzi.

Odplamiacze

Skuteczny odplamiacz w mig pomoże usunąć plamę z kawy, czerwonego wina czy soku malinowego. Większość produktów tego typu może być używana zarówno do prania w pralce, jak i prania ręcznego.

Pamiętaj, by wybierając odplamiacz, szukać produktów bez chloru, który mógłby odbarwić ubranie. Aktywny tlen działa równie skutecznie, a przy tym jest bezpieczny dla tkanin.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama