Na niebieskim obrusie biała miseczka z ugotowanym na mlu ryżem i laską cynamonu, obok jasnoniebieska ściereczka
stock.adobe.com, autor: Nata Bene

Jak ugotować ryż na mleku?

Ryż na mleku to niedrogie, szybkie w przygotowaniu, sycące danie, które doskonale nadaje się zarówno na śniadanie, jak i podwieczorek. Zastanawiacie się, jak ugotować ryż na mleku? Przeczytajcie poniższy wpis!
Reklama

Jak ugotować ryż na mleku? Garść praktycznych wskazówek

Jak ugotować ryż z mlekiem? Oto kilka użytecznych porad, które ułatwią przygotowanie tego przysmaku. Do jego przyrządzenia należy wybrać ryż o odpowiedniej gęstości. Najlepiej sięgnąć po jaśminowy lub arborio. Tym, co je wyróżnia, są drobne ziarenka o dużej kleistości. Wymienionych powyżej odmian ryżu z powodzeniem używać można także do robienia kleików czy risotto.

Jak ugotować ryż na mleku? Kolejna bardzo ważna kwestia to odpowiednie proporcje. Najczęściej jest to 250 ml mleka na 1/2 szklanki ryżu. Podczas gotowania nie należy doprowadzić składników do wrzenia. W ten sposób można się ustrzec wykipienia mleka i powstania na dnie garnka twardej, trudnej do usunięcia skorupy.

Jak ugotować ryż na mleku? Proporcje już znamy. Teraz warto poznać najpopularniejsze dodatki do tego dania. Poza cukrem, najczęściej serwuje się je z cynamonem, wanilią lub gałką muszkatołową.

Reklama

Znakomicie komponują się one bowiem z delikatną konsystencją ryżu. Chcąc użyć całych lasek cynamonu, należy pamiętać o tym, aby umieścić je w gotującym się mleku, jeszcze przed wsypaniem ziaren ryżu. Dzięki temu danie zyska intensywny, korzenny smak.

Jakie owoce najlepiej komponują się z ryżem na mleku? Do tego słodkiego przysmaku można dodać zarówno świeże jabłka, jak i suszone morele, śliwki czy daktyle. Warto uzupełnić go także o otartą skórkę z cytryny oraz wyciśnięty z niej sok.

Jak ugotować ryż na mleku z jabłkami?

Ugotowany na mleku ryż najlepiej smakuje z dodatkiem jabłek oraz cynamonu. Poniżej prezentujemy nasz ulubiony przepis na to danie. Składniki na nie są następujące:

  • 400 g ryżu,
  • 150 g jabłek,
  • 35 g rodzynek,
  • 250 ml mleka,
  • 3 łyżeczki cukru,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • 1 łyżeczka cukru wanilinowego.
Reklama

Pierwszy krok to ugotowanie ryżu i przecedzenie go. Następnie wlewamy mleko do garnka i w momencie, w którym zacznie się ono gotować, dodajemy ryż. Gotujemy na małym ogniu aż do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jak długo gotować ryż na mleku? Najlepiej, aby było to około 8-9 minut. W międzyczasie przygotowujemy prażone jabłka z cynamonem. Obieramy owoce, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Jabłka przekładamy na uprzednio rozgrzaną patelnię i prażymy przez kilka minut. Dodajemy cynamon oraz rodzynki, mieszamy i przekładamy bezpośrednio na ryż.

Ryż na mleku — jak ugotować to danie z pomocą specjalnego garnka?

Jak gotować ryż na mleku żeby się nie przypalił? Z pomocą przychodzą specjalne garnki do mleka . Czym charakteryzują się tego typu rondle ? Są one nieco wyższe niż tradycyjne komplety garnków , posiadają niewielką średnicę oraz wielowarstwowe dno.

Reklama

Taka ich budowa sprawia, że skutecznie chronią znajdujące się w nich mleko przed wykipieniem i przypaleniem.

Garnek do gotowania ryżu na mleku
Materiał partnera

Godne polecenia są w szczególności garnuszki wyposażone w gwizdek informujący o ugotowaniu się mleka. Do czynienia możemy mieć także z naczyniami z tak zwanym płaszczem wodnym. Posiadają one podwójne ścianki, przestrzeń pomiędzy którymi wypełnia się wodą. Takie rozwiązanie sprawia, że mleko nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła.

Reklama

Efekt ­­- ograniczone do minimum ryzyko przypalenia i wykipienia.

Rondel emaliowany biały ze wzorem kwiatowym do gotowania ryżu na mleku
Materiał partnera

Miłośnicy dania, jakim jest ryż na mleku, mogą się również zaopatrzyć w specjalny garnek, w uchwycie którego został zamontowany termometr pozwalający na precyzyjną kontrolę gotowanych składników.

Jak gotować ryż na mleku? Gwarancją sukcesu w przyrządzaniu tego słodkiego smakołyku jest zaopatrzenie się w specjalne naczynie. Stosując się do naszych wskazówek, można mieć pewność, że gotowe danie będzie miało idealną konsystencję, a mleko użyte do jego przygotowania nie wykipi i nie przypali się.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama