Sala wykładowa z multimedialną tablicą oraz łukowymi oknami pełna studentów szczęśliwych z wyboru studiów
Materiał partnera

Jak wybrać odpowiednie studia?

Jaki kierunek studiów wybrać? Pójść za głosem swojej pasji? Czy wybrać kierunek informatyczny, bo w IT czeka praca z pięciocyfrową wypłatą? Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru studiów.
Reklama

Pytanie o najlepszy kierunek studiów spędza sen z powiek nie tylko uczniom ostatnich klas liceów czy techników. Zadają je sobie także wszyscy Ci, którzy chcieliby zdobyć dodatkowe wykształcenie lub nadać swojej karierze zawodowej nieco inny kierunek, np. młode mamy.

Z jednej strony kuszą najbardziej opłacalne kierunki studiów, z drugiej jednak nie wszyscy mają predyspozycje, by zostać programistą, inżynierem budownictwa czy psychologiem. Ponadto, jeśli wybierzesz kierunek studiów tylko dlatego, że po nim można zdobyć dobrze płatną pracę, może się okazać, że 5 lat spędzonych na uczelni będzie dla Ciebie drogą przez mękę, a i późniejsza praca w zawodzie nie przyniesie spełnienia.

Czym się zatem kierować podczas wyboru studiów, by po ich ukończeniu satysfakcję przynosiła nie tylko praca, ale również wypłata?

Reklama

Zainteresowania

Jeśli jakaś dziedzina Cię interesuje, znacznie łatwiej będziesz przyswajała wiedzę, a praca z jej wykorzystaniem przyniesie Ci nie tylko pieniądze, lecz także satysfakcję. Ponadto osoby, które wykonują swoją pracę z pasją, często osiągają w niej wręcz mistrzowski poziom, który przyciąga potencjalnych klientów.

Lepiej być przecież wspaniałą nauczycielką języka polskiego, kochaną przez uczniów i ich rodziców, do której ustawiają się kolejki po korepetycje, niż przeciętną programistką, która z trudem ukończyła studia i stanowi obciążenie dla zespołu, prawda?

Twoje predyspozycje

Lubisz ludzi, a Twoi liczni przyjaciele cenią Cię za empatię? A może wręcz przeciwnie – masz osobowość introwertyka i przebywanie w grupie szybko Cię męczy? Cechy osobowości i tzw. kompetencje miękkie warto wziąć pod uwagę podczas wyboru studiów.

Trudno sobie wyobrazić nieśmiałego dziennikarza, który nie potrafi się przebić ze swoim pytaniem na konferencji prasowej. Albo grafika komputerowego, nie grzeszącego kreatywnością.

Pomyśl, w czym jesteś dobra, jakie są Twoje zalety. Jeśli masz z tym problem, możesz zapytać rodzinę lub przyjaciół. Pomyśl również o tym, co jest Twoją piętą achillesową, czego ze względu na cechy swojego charakteru wolałabyś uniknąć w przyszłej pracy.

Jaka praca czeka Cię po studiach?

Wybierając kierunek studiów, zastanów się, gdzie można po nim pracować i czy dana praca będzie Ci odpowiadała.

Reklama

Niektóre kierunki studiów (np. Informatyka) dają mnóstwo możliwości zależnie od tego, jaką specjalizację wybierzesz. Kreatywne dusze świetnie odnajdą się w projektowaniu gier komputerowych (Uniwersytet Wirtualnej Edukacji oferuje specjalizację game developer). Jeśli z kolei lubisz pomagać innym, wiele satysfakcji przyniesie Ci praca w supporcie IT.

Niektóre zawody z kolei rządzą się określonymi zasadami – warto zastanowić się zawczasu, czy będą Ci one odpowiadać. Przykładowo, praca pielęgniarki to praca zmianowa, trzeba się liczyć z możliwością pracy w weekendy i święta. Jeśli zależy Ci na pracy od poniedziałku do piątku, pomyśl o innym zawodzie, w którym będziesz mogła pomagać ludziom.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama