Fiołki w doniczce
Canva.com

Jak zadbać o fiołki w doniczce? Podstawą jest dobre światło

Fiołki doniczkowe, znane również jako fiołki afrykańskie (Saintpaulia), to popularne rośliny ozdobne, które charakteryzują się pięknymi kwiatuszkami o różnorodnych kolorach. Jak o nie zadbać?
Reklama

Odpowiednie światło

Fiołki doniczkowe preferują jasne, ale rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenia liści. Umieść fiołki w miejscu o umiarkowanym oświetleniu, na parapecie z północnej lub wschodniej strony pomieszczenia. W przypadku silnego światła słonecznego, zasłon oknem lub roletami, aby złagodzić nasłonecznienie.

Temperatura

Fiołki doniczkowe dobrze czują się w temperaturze między 18 a 24°C w ciągu dnia oraz 15-18°C w nocy. Unikaj nagłych zmian temperatury i miejsc z przeciągami, które mogą negatywnie wpływać na rośliny.

Jak podlewać fiołki?

Fiołki doniczkowe preferują umiarkowane podlewanie. Najlepiej jest podlewać je od spodu, trzymając doniczkę w miski z wodą przez około 15-20 minut. Ważne jest unikanie nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Przed kolejnym podlewaniem sprawdź wilgotność gleby palcem - powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra.

Reklama

W okresie letnim podlewanie może być częstsze, a zimą rzadsze.

Fiołki doniczkowe lubią wilgotne powietrze. Możesz zwiększyć wilgotność wokół rośliny poprzez umieszczenie na tackach z mokrą żwirem lub kamykami. Możesz także spryskiwać wodą liście, unikając jednak zalania serca rośliny.

Jak nawozić rośliny?

Fiołki doniczkowe należy regularnie nawozić specjalnym nawozem dla roślin kwitnących lub fiołków doniczkowych. Nawożenie można rozpocząć wiosną i kontynuować co 2-4 tygodnie. Pamiętaj, aby stosować nawóz zgodnie z instrukcjami producenta, aby uniknąć przesadzenia rośliny.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama