Elegancka łązienka utrzymana w bieli z piękną wanną po prawej stronie wzdłuż ściany
komfort.pl

Jaką wannę wybrać?

Chyba żaden inny element wyposażenia łazienki nie budzi takich skojarzeń z relaksem jak wanna. To dzięki niej możesz stworzyć prywatne SPA bez wychodzenia z domu. Jaką wannę wybrać, by móc się cieszyć pełnią możliwości, jakie daje, jednocześnie dobrze wykorzystując przestrzeń? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.
Reklama

Jaką wannę kupić? Najważniejsze parametry.

Ze względu na swoje rozmiary, wanna musi być wybierana z dużą starannością. Każdy parametr jest istotny i wpływa na to, jak zakupiony produkt będzie się prezentować w naszej łazience oraz czy zapewni niezbędny komfort. Nie można zapominać także o kwestiach technicznych, takich jak możliwość prawidłowego podłączenia odpływu, baterii i ewentualnych dodatkowych akcesoriów (np. w przypadku wanny z prysznicem). 

Wymiary wanny

Idealna wanna powinna być na tyle duża, by umożliwiać komfortową kąpiel w swobodnej pozycji. Trzeba jednak upewnić się, że model, który najbardziej przypadnie nam do gustu, nie będzie zbyt duży. Oprócz tego, że w takim przypadku może się po prostu nie zmieścić w łazience, może znacząco utrudniać poruszanie się po pomieszczeniu, psując całą przyjemność z kąpieli.

Głębokość wanny

Wanny wolnostojące i przyścienne zazwyczaj są głębsze niż klasyczne, w zabudowie.

Reklama

To ważny szczegół, zwłaszcza dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Należy także wspomnieć, że im głębsza wanna, tym więcej wody potrzeba do jej napełnienia, co może odbić się na rachunkach za media.

Elegancka łązienka z piękną głęboką wanną na nóżkach, w głębi okrągłe lustro
komfort.pl

Kształt wanny

Parametr ten jest ściśle związany z dwoma poprzednimi. Kształt wanny ma duży wpływ na to, ile miejsca jest w jej wnętrzu oraz jak dużą przestrzeń zajmuje. Przykładowo, wanna narożna zazwyczaj pozwala zaoszczędzić całkiem sporo miejsca w stosunku do klasycznej wanny przyściennej lub w zabudowie. Z kolei wanny asymetryczne (w tym również wanny narożne asymetryczne ) przez swój kształt powinny być ustawione w konkretny sposób — wybór nieodpowiedniego modelu może skutkować tym, że jej instalacja będzie niemożliwa.

Reklama

Ich zaletą jest możliwość znalezienia modelu idealnego nawet do łazienki o bardzo niestandardowym układzie. Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na ukształtowanie dna — to od niego zależy bowiem, czy wanna będzie naprawdę wygodna.

Materiał wanny

Najczęściej spotykanymi wannami są te wykonane z akrylu. Materiał ten jest lekki, łatwy do wyczyszczenia i „ciepły” w dotyku. Jego popularność sprawia, że możemy przebierać spośród niezliczonych wariantów akrylowych wanien — asymetrycznych, klasycznych, a nawet wolnostojących. Coraz więcej osób wybiera jednak wanny z kamienia lub konglomeratu, głównie ze względu na ich wytrzymałość oraz elegancki wygląd.

Łazienka utrzymana w bieli i czerni z wygodną wanną pośrodku oraz czarnymi elementami dekoracyjnymi
komfort.pl

Design wanny

Reklama

Wybierając wyposażenie łazienki, warto sięgnąć po elementy od jednego producenta — najlepiej z jednej linii produktowej. Dzięki temu będą tworzyć spójną całość, a co za tym idzie — wrażenie uporządkowania i harmonii.

Zasłonki, parawany nawannowe

Ich obecność jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy planujemy instalację prysznica. Wanna z drzwiami lub parawanem to idealne połączenie zalet prysznica i możliwości relaksu w ciepłej wodzie. Materiałowe zasłonki obecnie odchodzą już do lamusa — obecnie producenci proponują przede wszystkim wykonany z pleksi lub szkła parawan nawannowy — biały, modele mleczne lub całkowicie transparentne, które można dobrać do pozostałych elementów wystroju łazienki. Stosowane są już nie tylko w typowych modelach wnękowych.

Reklama

Dostępne są również wanny asymetryczne z parawanem , a nawet specjalne parawany oddzielające przestrzeń wokół wanny wolnostojącej od reszty łazienki.

Sposób montażu baterii

Układ wyjść instalacji do- oraz odpływowej determinuje rodzaj baterii, jaki będzie mógł być zamontowany przy danej wannie. Najczęściej umieszczane są one bezpośrednio na nich lub na ścianie; z kolei wanny wolnostojące wymagają zainstalowania baterii podłogowej na postumencie.

Jak widać, aby wybrać wannę idealną, trzeba przeanalizować wiele czynników. Oczywiście nie należy przy tym zapominać o komforcie oraz o tym, co nam się po prostu podoba. Wzięcie pod uwagę obecności rozmaitych dodatkowych akcesoriów, takich jak uchwyty, siedziska, podświetlenie czy moduł do hydromasażu sprawi, że łatwiej wybierzemy wannę, która będzie nie tylko pasować do łazienki, ale i do naszych własnych potrzeb.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama