Próbka krwi trzymana w dłoni w niebieskiej medycznej rękawiczce ochronnej
Materiał partnera

Kiedy należy zrobić morfologię krwi?

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań kontrolnych i diagnostycznych, obrazujące kondycję organizmu i pozwalające na zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. Wykonuje się ją profilaktycznie, ale również ze wskazań i w ramach kontroli postępu leczenia niektórych chorób. Kiedy należy zrobić morfologię krwi? Jak przebiega to badanie i czy trzeba się do niego przygotować? Jak interpretować wyniki badań krwi?
Reklama

Kiedy zrobić morfologię krwi? Wskazania do wykonania badania

Morfologia krwi jest badaniem, które w ramach działań profilaktycznych powinna wykonywać każda osoba przynajmniej raz w roku. Dzięki temu, nawet pomimo braku konkretnych dolegliwości, będzie można wychwycić ewentualne nieprawidłowości które jeszcze nie dają żadnych objawów, ale wskazują już na rozwój choroby.

Morfologię krwi wykonuje się także w przypadku pojawienia się u pacjenta niepokojących symptomów. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

 • uczucie ciągłego zmęczenia, senność, trudności z uczeniem się, zapamiętywaniem i ogólnie – z funkcjami umysłowymi;
 • pogorszenie nastroju bez wyraźnego powodu i po wykluczeniu depresji lub innych chorób psychicznych;
 • nagły spadek masy ciała lub przybranie na wadze w krótkim czasie bez zmiany nawyków żywieniowych;
 • nawracające infekcje – w tym infekcje wirusowe, jak przeziębienie lub grypa, ale również infekcje intymne oraz nawracające afty, zajady, opryszczka;
 • bóle kostne i stawowe, nieuzasadnione żadną chorobą, urazem czy przeciążeniem;
 • skłonność do powstawania siniaków, wybroczyn, częste krwawienia z nosa, trudności w gojeniu się ran i skaleczeń;
 • epizodyczne omdlenia, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn, bóle w klatce piersiowej.

Wymienione powyżej wskazania do wykonania badania morfologicznego krwi nie wyczerpują oczywiście całego katalogu okoliczności i dolegliwości, które stanowią podstawę do uzyskania skierowania na omawiane testy z krwi. Więcej informacji o wskazaniach do przeprowadzenia badania morfologicznego znajduje się tutaj: https://www.synevo.pl/morfologia-krwi-badanie-krwi/.

Jak przebiega morfologia krwi i czy do badania należy się przygotować?

Reklama

Badanie krwi nie wymaga szczególnego przygotowania. Najważniejszą zasadą jest pobieranie krwi na czczo (od ostatniego posiłku musi upłynąć co najmniej 12 godzin), dlatego do laboratorium warto zgłosić się rano, jeszcze przed śniadaniem. W dniu pobrania krwi nie można także pić kawy, herbaty czy soków. Dozwolone jest przyjęcie szklanki wody. Dodatkowe zalecenia obejmują zakaz picia alkoholu na dzień przed badaniem, a także ograniczenie palenia papierosów. Do laboratorium warto przyjść wypoczętym, a tuż przed pobraniem krwi należy spokojnie posiedzieć kilka minut.

Przy jednorazowym pobieraniu krwi badaniu podlega nie tylko morfologia – lekarz może dopisać w skierowaniu również inne parametry, które powinny być sprawdzone przez laboratorium. W takim przypadku specjalista przekaże z pewnością pacjentowi zalecenia dotyczące przygotowania się do badania (inne wskazania obejmują bowiem badanie poziomu cholesterolu, a jeszcze inne – badania poziomu glukozy we krwi).

Reklama

Samo pobranie krwi trwa kilka minut. Pacjent siada na specjalnym krześle z podłokietnikami, wyciągając jednocześnie rękę w taki sposób, by wyeksponować żyłę w zgięciu łokciowym. Osoba pobierająca krew zaciska na ramieniu pacjenta stazę, by jeszcze lepiej uwidocznić żyłę. Następnie pobiera krew, luzuje ucisk na ramieniu, wyjmuje igłę i przyciska do miejsca ukłucia jednorazowy wacik, zalecając pacjentowi zaciśnięcie opatrunku poprzez zgięcie łokcia i odczekanie kilku minut przed jego wyrzuceniem.

Interpretacja wyników morfologii krwi

Interpretacja wyników morfologii krwi zawsze powinna być dokonywana przez lekarza – specjalistę lub lekarza POZ („rodzinnego”), który zlecał wykonanie badania. W przypadku, w którym pacjent czuje się dobrze, wyniki badania nie odbiegają od norm, a morfologia była wykonywana jedynie w ramach rutynowej kontroli, nie trzeba konsultować wyników u lekarza.

Reklama

Jeśli jednak niektóre parametry odbiegają od wartości zakresów referencyjnych, wówczas należy udać się do specjalisty i zasięgnąć profesjonalnej porady.

Źródła:

 1. Lek. P. Herman, Morfologia krwi – przygotowanie, wyniki, wskazania [w:] Medycyna Praktyczna, 14.04.2014
 2. Dr n. Med. G. Luboiński, Badania profilaktyczne przesiewowe, które warto robić po 50 roku życia [w:] Medycyna po Dyplomie 04/2015
 3. Dr hab. N. Hum. R. W. Gryglewski, Sekret krwi, czyli szkarłatnej damy [w:] Medical Tribune 01/2016
 4. K. Sztefko, Badania laboratoryjne u chorych z nadciśnieniem tętniczym [w:] Nadciśnienie tętnicze 2009, tom 13, nr 2
 5. D. Wołowiec, Interpretacja wyników hematologicznych badań laboratoryjnych w praktyce lekarza rodzinnego [w:] Lekarz POZ 1/2018 vol. 4
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama