Kobieta przesuwająca firankę na przelotkach
Materiał partnera

Kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze firany na przelotkach

Nie da się ukryć, że firany na przelotkach to niezwykle praktyczne dekoracje okienne. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, iż są niebywale łatwe do zamocowania. Wystarczy umieścić nad przeszkleniem karnisz drążkowy, a następnie przewlec przez rurkę usytuowane w górnej części kółeczka i gotowe!
Reklama

Jak jednak wybrać dla siebie odpowiedni model firan na przelotkach? Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź artykuł, aby się tego dowiedzieć!

1. Postaw na idealne dopasowanie firan do stylu wnętrza

W przypadku wszelkiego rodzaju dekoracji okiennych oczywiście zawsze zdecydowanie najważniejszy jest ich wygląd. W końcu tekstylia te dość mocno rzucają się w oczy, dlatego będą stanowić jedną z kluczowych ozdób całej aranżacji. W pierwszej kolejności postaraj się więc dobrać je idealnie do stylu, w jakim zostało utrzymane dane wnętrze.

Do skandynawskich i minimalistycznych pomieszczeń najczęściej wybierane są oczywiście dość proste jednolite firany na przelotkach, ozdobione ewentualnie jedynie bardzo subtelnymi wstawkami. Dzięki temu idealnie wpisują się w wystrój i cudownie go dopełniają.

W nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzają się z kolei nieco odważniejsze propozycje. Cudownym wyborem mogą okazać się firany o strukturze drobnego deszczu czy przypominające tkaninę lnianą.

Reklama

Oryginalnym rozwiązaniem mogą być także dekoracje w roślinne wzory czy urozmaicone stylowymi koronkami oraz falbankami.

Eleganckie wnętrze lub to urządzone w stylu glamour nie może z kolei obejść się bez ozdobnych haftów czy stylowych firan asymetrycznych, które w ostatnim czasie cieszą się sporym zainteresowaniem. Mają w sobie coś niebywałego i niepowtarzalnego.

Aby zyskać luksusowego charakteru, warto oczywiście uzupełnić je dodatkowymi tekstyliami. Jakimi? Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w artykule https://wnetrzadlaciebie.com/idealne-oslony-okienne-do-wnetrz-w-luksusowym-stylu-glamour.

Stawiając na firany na przelotkach, kluczowy może okazać się także kolor metalowych kółeczek umieszczonych w górnej części. Zaleca się, aby wybrać barwę jak najbardziej zbliżoną do koloru karnisza lub do pozostałych elementów znajdujących się we wnętrzu.

Reklama

Musisz jednak pamiętać, że w większości modeli są stosowane srebrne przelotki, które można spokojnie uznać za uniwersalne. Wpiszą się z pewnością w każdą aranżację.

2. Zwróć uwagę na grubość materiału

Przy firanach na przelotkach ogromne znaczenie ma także materiał, a dokładnie jego grubość. Musisz bowiem pamiętać, że tkanina, dzięki zastosowaniu kółeczek, naturalnie układa się w oknie w piękne miękkie fale. Nie musisz zatem specjalnie marszczyć swoich tekstyliów, co jest ich niebywałym atutem. Warto jednak pamiętać, że grubość materiału może mieć wpływ na ostateczny wygląd dekoracji umieszczonych w oknie.

Jeśli więc zależy Ci na wprowadzeniu do wnętrza subtelnego, lekkiego i świeżego charakteru, koniecznie postaw na dość cienkie modele. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że firany ułożą się w stylowe miękkie fale. Do tego będą wyglądać niemalże tak, jakby cały czas falowały na wietrze. Całe pomieszczenie nabierze tym samym wyjątkowej lekkości.

Reklama

Nieco grubszy materiał będzie z kolei tworzyć na oknie nieco mocniejsze fale. To świetne rozwiązanie, gdy mimo wszystko marzysz o tym, aby aranżacja nabrała elegancji, luksusu oraz dostojności.

3. Pamiętaj o doborze odpowiedniej długości

Przy wyborze firan na przelotkach kluczowa bywa także ich długość. Jak wybrać dla siebie tę idealną? Jeśli chcesz, aby dekoracje kończyły się tuż nad posadzką, zmierz odległość od góry karnisza do podłogi. Zaleca się przy tym, aby obrać zapas ok. 3 cm. Kółeczka, które nawleczesz na drążek karnisza, nie znajdują się bowiem na samej górze. Umieszcza się je na środku górnej taśmy firan.

Stąd też, jeśli zależy Ci na dopasowaniu idealnej długości, konieczne będzie zmierzenie odległości od górnej części drążka aż do posadzki, a następnie dodanie zapasowych 3 cm.

Gdy chcesz natomiast, aby firanki były krótsze, po prostu sprawdź odległość między górą karnisza a miejscem, w którym mniej więcej tekstylia mają się kończyć.

Reklama

W sytuacji, gdy osłonki mają elegancko układać się na posadzce, do długości od rurki do podłogi dodaj około 20 cm. I gotowe!

4. Szerokość także ma w tym przypadku ogromne znaczenie

Na koniec została jeszcze szerokość. Aby wybrać tę idealną wartość, najlepiej zmierzyć dokładnie całą rurkę karnisza. Następnie do otrzymanej wartości należy dodać ok. 50-100%, a niekiedy nawet i 200%. Dlaczego?

Firany na przelotkach układają się bowiem w fale, które poniekąd “zabierają” materiał. Aby więc dokładnie zakryły całe okno, należy wybrać większe tekstylia. Im szersza będzie Twoja firanka, tym oczywiście mocniejsze i większe fale będzie tworzyć po rozwieszeniu na karniszu.

I to już wszystko, co zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, wybierając do swojego wnętrza firany na przelotkach. Pamiętając o tych czterech zasadach, z pewnością znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama