Słupek złotych monet ułożony na banknocie
Materiał partnera

Koszty kredytu hipotecznego: opłaty okołokredytowe i inne koszty

Kiedy podejmujesz decyzję o zaciągnięciu kredytu w banku, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów kredytowych. Chodzi tu nie tylko o naliczane przez bank odsetki, ale też inne opłaty. Wspomniane koszty mogą być na tyle wysokie, że znacznie wpłyną na całkowity koszt kredytu, a co za tym idzie – na podjęcie decyzji o wyborze banku, który udzieli takiego finansowania.
Reklama

Co wlicza się w koszt kredytu hipotecznego?

Koszty okołokredytowe przy kredycie hipotecznym to wszelkie dodatkowe opłaty, związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego, z wyłączeniem samej kwoty kredytu i naliczonych odsetek. Tego typu opłaty są ponoszone nie tylko na rzecz banku, ale też innych instytucji. Co najczęściej zalicza się do pozaodsetkowych kosztów kredytu?

Promesa kredytowa

Promesa kredytowa to potwierdzenie od banku, że zamierza udzielić danej osobie kredytu. W takim dokumencie umieszczana jest informacja na temat wysokości kredytu oraz warunków, na jakich ma zostać przyznany. Promesa przyda się np. do podpisania przedwstępnej umowy zakupu nieruchomości. Koszt wydania promesy kredytowej jest uzależniony od banku.

Prowizja

Prowizja to opłata, jaką trzeba zapłacić bankowi za udzielenie kredytu. Jej wysokość najczęściej jest wyrażana jako procent od kwoty kredytu.

Reklama

Opłaty notarialne

Opłaty notarialne to, przede wszystkim, koszt sporządzenia aktu notarialnego. Ich wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości oraz wysokości kredytu.

Opłaty sądowe

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, konieczne jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Można to zrobić w sądzie, za co również jest pobierana opłata.

Wycena nieruchomości

W przypadku kredytu hipotecznego, zabezpieczeniem spłaty jest nieruchomość. Żeby było to możliwe, biegły rzeczoznawca musi ją wycenić. Taka usługa najczęściej jest płatna i trzeba ponieść jej koszty jeszcze przed otrzymaniem od banku decyzji kredytowej.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia kredytu hipotecznego mogą być dodatkowm kosztem ponoszony przez kredytobiorcę, ale pozwalają na wynegocjowanie lepszych warunków kredytowania i zabezpieczenie interesów kredytodawcy, jak i kredytobiorcy.

Reklama

Takie ubezpieczenia chronią np. w przypadku śmierci kredytobiorcy, utraty pracy lub uszkodzenia nieruchomości.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego: cross-selling

Cross-selling polega na zaoferowaniu klientowi dodatkowych produktów, jako uzupełnienie oferty kredytu hipotecznego. W ramach sprzedaży krzyżowej banki najczęściej oferują:

 • otwarcie konta osobistego,
 • otwarcie konta oszczędnościowego,
 • zakup karty kredytowej,
 • wykupienie ubezpieczenia na życie.

Zakup produktów w ramach sprzedaży krzyżowej jest dobrowolny, jednak najczęściej wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla klienta, który może liczyć np. na niższe koszty kredytu.

Podstawowe koszty kredytowe – jak sprawdzić, ile wyniosą?

Skąd najprościej wziąć informacje, ile wyniosą koszty kredytowe? Można skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego.

Reklama

To proste i intuicyjne narzędzie, które porównuje oferty różnych banków. Wystarczy wpisać kilka danych, takich jak:

 • wartość nieruchomości,
 • wysokość wkładu własnego,
 • kwotę kredytu,
 • okres kredytowania.

Na podstawie wprowadzonych danych, system wyszuka oferty poszczególnych banków, dla podanej kwoty kredytu. Dzięki temu, łatwo będzie porównać nie tylko całkowity koszt kredytu, ale:

 • wysokość miesięcznej raty,
 • wysokość prowizji,
 • oprocentowanie,
 • RRSO.

Pamiętaj, że w takim kalkulatorze znajdziesz informację jedynie na temat podstawowych kosztów kredytowych. Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego, nie są uwzględniane w tego typu zestawieniach.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że bank lub inna instytucja, ich nie naliczy.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Banki, udzielając kredytu hipotecznego, mogą nakładać na klientów różne dodatkowe opłaty, o których wspominaliśmy już wcześniej. Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego mogą pojawić się również w określonych sytuacjach. Warto o nich wiedzieć jeszcze przed podpisaniem umowy. Czego mogą dotyczyć ukryte koszty kredytu? Opłaty za:

 • nadpłatę kredytu,
 • przedterminową spłatę kredytu,
 • rezygnację z produktów dodatkowych,
 • podpisanie aneksu,
 • wydanie zaświadczenia o kwocie, która pozostała do spłaty.

Przed podpisaniem umowy, warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji i sprawdzić, jakie koszty trzeba będzie ponieść w każdej z wymienionych sytuacji.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama