Mama czyta książeczkę małemu dziecku.
Canva

Książki dla dzieci — te fakty Cię zdziwią!

Nie od dziś wiadomo, że powinno się czytać dzieciom. Kiedy jednak powinno zacząć się to robić? I jakie książki są najlepsze dla niemowląt, a jakie dla starszych maluchów i dzieci? Sprawdź też, czy każda dziecięca książka naprawdę nadaje się dla najmłodszych i dowiedz się, jak najlepiej zachęcić dzieci do czytania.
Reklama

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Możesz czytać dziecku już od dnia narodzin. Jakie pozycje będą najlepsze dla takiego maluszka? Takie... które są dla Ciebie interesujące. Dla noworodka liczy się Twój głos, treść, jeszcze nie jest istotna. Wybiec więc książkę, którą z przyjemnością przeczytasz na głos.

Rodzice czytają swoim dzieciom książkę.
Canva

Jakie są najlepsze książki dla niemowląt?

Małe dzieci nie widzą zbyt wyraźnie, dlatego najlepsze będą dla nich książeczki kontrastowe — czarno-białe, bądź z bardzo intensywnymi kolorami.

Reklama
Dobre są też książeczki sensoryczne.

Jakie książki są dobre dla starszych maluchów?

Wszystko zależy od dziecka, jednak dla maluchów polecane są takie z grubymi stronami, które ciężko zniszczyć.

Poza książkami do czytania sprawdzają się też pozycje, w których są same ilustracje, a dziecko ma wyszukiwać na obrazku jakiś konkretny element.

Czy każda książka nadaje się dla dzieci?

Niestety nie. Zanim kupisz jakąś książkę, koniecznie zapoznaj się z jej treścią lub recenzjami. Upewnij się, że to, co zawiera, jest zgodne z Twoimi poglądami na wychowanie.

Z jednej strony można trafić na prawdziwe perełki, z drugiej jest pełno pozycji, których treść wręcz szokuje — pojawia się przemoc, nieodpowiednie słownictwo.

Reklama
Dwie dziewczynki czytają książkę oświetlając ją latarką.
Canva

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Oczywiście najlepsze co można zrobić, to dawać przykład. Kiedy dziecko zobaczy, że spędzasz czas z książką, będzie chciało Cię naśladować. Inaczej może być ciężko wyrobić w nim nawyk czytania.

Warto też zabrać malucha do biblioteki. Warto pamiętać, że te miejsca są nie tylko pełne książek, znajdują się tam różne gry, zabawki. Dzieci mogą naprawdę spędzić interesujący czas w bibliotece.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama