Dziecko z zaburzeniem przetwarzania słuchowego nie słucha pani psycholog.
Canva

"Mój Mateuszek ma wady postawy! Co robić?"

Mateusz jest dwunastolatkiem chodzącym do szkoły w dużym mieście w centralnej Polsce. W szkole radzi sobie bardzo dobrze: ma wielu kolegów, lubi się uczyć i chętnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych. Nigdy również nie narzekał na problemy ze zdrowiem. Jego rodzice byli tym bardziej zaskoczeni, gdy z rutynowej kontroli przeprowadzanej w szkole, Mateusz wrócił z diagnozą skrzywienia kręgosłupa oraz pilnym skierowaniem do specjalisty.
Reklama

Dzieci takich jak Mateusz jest w naszym kraju coraz więcej: o wadach postawy mówi się już w kontekście choroby cywilizacyjnej, schorzenia mocno utrudniającego życie. W jaki sposób pomóc naszemu dziecku, gdy okaże się, że ma wadę postawy?

Pierwszy krok: wizyta u lekarza

Na początek dobra wiadomość: większość diagnozowanych dzisiaj wad postawy można skutecznie wyleczyć. Nie można tego jednak bagatelizować ponieważ wady wcześnie wykryte możemy skorygować łatwo i bezboleśnie. Leczenie wady należy rozpocząć od wizyty u specjalisty - powinien to być ortopeda dziecięcy lub certyfikowany fizjoterapeuta. To właśnie on przeprowadzi szczegółowe badania, skieruje na RTG oraz ustali odpowiedni program leczenia. Badania przeprowadzane podczas bilansu czy w szkole są najczęściej tylko ogólne i nie dostarczają pełnej wiedzy na temat postawy dziecka. Dlatego z wizytą u lekarza nie można zwlekać, warto go odwiedzić także wtedy, gdy nasze dziecko nie ma rozpoznanych schorzeń, ale garbi się, preferuje siedzący tryb życia lub intensywnie rośnie.

Reklama

Drugi krok: rehabilitacja i zalecenia

Gdy nasze dziecko przejdzie już odpowiednie badania, lekarz zaproponuje właściwy sposób leczenia. Korekcja wad postawy jest możliwa najczęściej poprzez gimnastykę korekcyjną, zabiegi rehabilitacyjne oraz zachowywanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia korekcyjne muszą być dobrane odpowiednio do wady, wykonywane indywidualnie, kilka razy w tygodniu oraz pod opieką terapeuty. Gimnastyka korekcyjna "dla wszystkich" ma sens wyłącznie wtedy, gdy chodzi jedynie o zapobieganie skrzywieniom. Bardzo pomocne okazują się także ćwiczenia oddechowe oraz wzmacniające poszczególne mięśnie przy kręgosłupie. W poważniejszych przypadkach konieczne może być również korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. Szczególnie ważne jest utrzymywanie dobrych nawyków oraz prawidłowej postawy także w codziennym życiu bo inaczej leczenie może nie przynieść oczekiwanych skutków.

Reklama

Trzeci krok: profilaktyka w domu

Bardzo ważna jest także kontrola postawy dziecka w domu. Stosujmy się zatem do zaleceń lekarza (niektóre ćwiczenia dziecko może wykonywać samodzielnie). Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko siedzi prosto, ma odpowiednie miejsce do nauki oraz spędza wolny czas aktywnie. W przypadku niektórych wad postawy dziecko musi nosić buty ortopedyczne lub specjalny gorset i tego także należy przestrzegać. Warto też pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.

Wady postawy to problem zdrowotny, który można w pełni wyleczyć. Ważne jednak jest to, żeby stosować się do wszystkich zaleceń lekarza oraz robić to systematycznie. W przeciwnym razie konsekwencje wad w dorosłym życiu mogą okazać się bolesne oraz wymagać nawet leczenia operacyjnego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama