Ostropest
pexels.com

Olej z ostropestu - ma wiele cennych właściwości zdrowotnych i leczniczych

Ostropest niegdyś był niesłusznie uznawany za chwast. Obecnie docenia się właściwości prozdrowotne, a także kosmetyczne oleju z ostropestu. Można go bowiem z powodzeniem stosować w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym, a nawet przeciwnowotworowym.
Reklama

Jakie właściwości ma olej z ostropestu?

Właściwości oleju z ostropestu plamistego sprawiają, że znajduje on zastosowanie w coraz większej liczbie polskich domów. Produkt jest dość powszechny, ponieważ ostropest plamisty rośnie w wielu regionach Europy, Azji oraz Afryki. Stosuje się go również jako lek, ponieważ w roślinie znajduje się sylimaryna, która ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Przykładem jest Sylimarol. Jest to lek, który powstał na bazie ostropestu plamistego i służy do wsparcia regeneracji wątroby.

Kobieta trzyma buteleczkę z olejem
pexels.com

Nasiona ostropestu plamistego są bogate w witaminę E, a ta z kolei jest naturalnym antyoksydantem. Ma pozytywny wpływ na serce, a przy tym zmniejsza również ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Jest to również źródło kwasów tłuszczowych omega-6. Kolejny kwas występujący w składzie to kwas oleinowy. Może on zastąpić nasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne, np. w mięsie. Jest to zatem świetny dodatek do potraw dla wegetarian i wegan.

Olej z ostropestu tłoczony na zimno jest również bogaty w witaminy C i K, fitosterole, które pozytywnie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie, flawonoidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz histaminę i tyraminę.

Reklama

Olej z ostropestu charakteryzuje się pozytywnym działaniem na pracę wątroby oraz nerek. Oczyszcza je z toksyn i jest wspaniałym dodatkiem w leczeniu przewlekłych chorób, takich jak marskość wątroby. Ponadto wpływa korzystnie na koncentrację oraz zdolność zapamiętywania. Ogółem wspomaga procesy myślowe. Jest to także środek wspierający trawienie, przy czym przeciwdziała m.in. wzdęciom. Wykazuje także cenne właściwości przeciwzapalne, a więc może być stosowany przy różnego rodzaju stanach zapalnych krtani oraz gardła. To jednak nie wszystko, ponieważ polecane jest także stosowanie oleju na skórę, ponieważ pomaga o zwalczyć AZS i jest prawdziwym zbawieniem w przypadku trudno gojących się ran.

Kto powinien sięgnąć po olej z ostropestu plamistego?

Olej z nasion ostropestu jest w pełni bezpieczny dla zdrowia człowieka. Jego regularne spożywanie ma pozytywny wpływ na zdrowie, a przy tym wspomaga również leczenie wielu różnorodnych schorzeń. Powinny go przyjmować osoby, które borykają się z takimi problemami jak:

  • stłuszczenie wątroby - alkoholowe i niealkoholowe,
  • marskość wątroby,
  • żółtaczka,
  • zaburzenia pracy dróg żółciowych oraz kamica żółciowa.
Reklama

Zdrowy olej może okazać się również pomocny w walce ze skutkami zatrucia muchomorem sromotnikowym, ponieważ ma on właściwości odtruwające.

Mogą go również stosować matki karmiące piersią, gdyż może on zwiększać efektywność laktacji. Co ważne, jest to także świetny sposób na obniżenie poziomu cholesterolu, a także walkę z wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi jamy ustnej.

Mężczyzna leje olej do sałatki
pexels.com

Olej z ostropestu w kuchni

Olej z ostropestu może być stosowany w kuchni, ponieważ jest zdrowym, a przede wszystkim pysznym dodatkiem do wielu dań. Ważne jest to, żeby używać go na zimno, ponieważ tylko wtedy zachowa wszystkie właściwości. Podkręca smak sałatek, dzięki delikatnemu, orzechowemu posmakowi.

Można go również dodawać do past kanapkowych, pieczywa oraz różnego rodzaju surówek. Świetnie komponuje się wieloma warzywami, ale również z mięsem.

Reklama

Warto go przede wszystkim wykorzystywać do potraw wytrawnych. Szczególnie pożądany w kuchni jest jego wyjątkowy, ziołowy aromat, który podkreśla smak i stanowi ucztę dla wszystkich zmysłów. Będzie to idealny składnik różnego rodzaju sosów, zdrowych dressingów, ale również koktajli, jaglanek, owsianek, a nawet jogurtów. Zastosowanie jest niezwykle uniwersalne, a więc możesz go dodać do wielu różnorodnych potraw.

Jego regularne spożywanie chroni przed przedwczesnym starzeniem się organizmu, a to za sprawą antyoksydantów, znajdujących się w składzie, które bronią ciało przed wolnymi rodnikami. Wiele osób nie tylko dodaje olej z ostropestu do różnorodnych dań, ale spożywa go również bezpośrednio z łyżeczki. W przypadku suplementacji ważna jest jednak regularność. Jest to kluczowe, aby zauważyć efekty zbawiennego wpływu produktu na swoje ciało.

Mężczyzna leje olej na talerz
pexels.com

Olej na włosy, skórę i paznokcie

Olej z ostropestu plamistego wpływa pozytywnie na cały organizm i jest również doskonałym dodatkiem wielu naturalnych kosmetyków.

Reklama

W szczególności produktów regenerujących oraz nawilżających. Co ciekawe, można go również stosować samodzielnie, nie tylko w towarzystwie innych składników odżywczych. Warto nakładać go na całe ciało, ponieważ wyraźnie poprawia stan skóry. Nawilża oraz regeneruje ją, a przy tym również poprawia jej elastyczność. Ma wpływ na spłycenie zmarszczek, a więc można go używać również na twarz. Doskonale koryguje wszelkie nierówności w kolorycie cery, a przy tym również zmniejsza zaczerwienienia.

Jest to zatem dobry wybór dla osób, które borykają się z problemami cery suchej, a także zmęczonej, pozbawionej jędrności. Przy użyciu oleju z ostropestu można regularnie wykonywać masaże całego ciała, aby poprawić jego elastyczność i ogólny wygląd. Jest to również świetny produkt na włosy, w szczególności te zniszczone i przesuszone, które wymagają specjalnej uwagi i pielęgnacji.

Decydując się na zakup oleju z ostropestu należy zwrócić uwagę na to, czy jest on tłoczony na zimno.

Reklama
Autor - Klaudia Woźniak
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama