Canva/Unsplash
Plecionka wiedeńska – rattanowa lekkość i elegancja. Meble z plecionką wiedeńską
Do przeczytania w ok. 2 min.
Plecionka wiedeńska to często spotykany element wypełniający w modnych meblach z drewna. Czym jest i skąd pochodzi? W jakich aranżacjach sprawdzą się stoły, szafki i krzesła z plecionką wiedeńską?
Reklama
Plecionka wiedeńska – historia
Popularność zyskała dzięki niemiecko-austriackiemu twórcy mebli, Michaelowi Thonetowi. Wykonywał on sprzęty z giętego drewna i był pionierem w zakresie ich produkcji na skalę przemysłową. Zasłynął głównie jako producent krzeseł o opływowych liniach. Jego najsłynniejsza praca – krzesło nr 14, znane też jako krzesło bistro – posiadało siedzisko wyłożone charaterystyczną rattanową plecionką.Wikipedia
Zastosowana przez Thoneta plecionka była płaska i posiadała małe, ośmiokątne otworki. Swoją nazwę zyskała ze względu na powodzenie, jakim krzesło nr 14 cieszyło się wśród wiedeńskich restauratorów.
Reklama
Lekkie, niedrogie i eleganckie szybko stało się bowiem ikonicznym meblem w kawiarniach i bistro. Wraz ze sławą krzesła Thoneta, rosła sława samej plecionki.
Plecionka wiedeńska – cechy
Plecionka wiedeńska szybko została podchwycona przez innych producentów mebli i jej popularność trwa do tej pory. Niegdyś wykonywano ją ręcznie, jednak ze względu na czasochłonność tego procesu dziś stosuje się maty rattanowe tworzone maszynowo.
Canva/Unsplash
Zalety plecionki wiedeńskiej to:
- lekkość
- elastyczność
- odporność na czynniki atmosferyczne
- łatwość w malowaniu
- łatwość w czyszczeniu
Meble z plecionką wiedeńską – czego warto szukać?
Współczesne meble z plecionką wiedeńską przybierają bardzo różne formy.Reklama
Canva/Unsplash
Reklama
Plecionka wiedeńska – do jakich wnętrz pasuje?
Dużą zaletą rattanu jest jego uniwersalność – dzięki temu meble i dodatki z plecionką będą pasować do bardzo wielu stylów urządzania wnętrz.- Wnętrze w stylu retro – współczesne meble z plecionką wiedeńską często mają geometryczne kształty, które świetnie przełamują aranżacje retro. Oczywiście możesz też sięgnąć po meble nawiązujące do dawnego wyposażenia np. współcześnie produkowane krzesła Thoneta.
- Wnętrze w stylu boho – lekka i jasna rattanowa plecionka świetnie wpasuje się w pogodny klimat wnętrz boho. Dobrze będzie wyglądać w towarzystwie roślin, florystycznych wzorów i egzotycznych dekoracji.
Unsplash
- Wnętrze w stylu scandi i japandi – plecionka wiedeńska będzie dobrze komponować się z jasnym drewnem, naturalnymi tkaninami i pastelowymi barwami charakterystycznymi dla obu stylów. Jednocześnie jej ciekawa faktura urozmaici wnętrze.
- Wnętrze w stylu minimalistycznym – plecionka wiedeńska ociepli wnętrze loftu, stworzy łagodny kontrast, który jednak nie zaburzy stonwanej aranżacji. Rattan ciekawie zaprezentuje się w towarzystwie kamienia, betonu czy elementów industrialnych.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
plecionka wiedeńska
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl