Pomarańcze w kompostowniku
Canva.com

Robimy kompostownik na działce. Tych rzeczy absolutnie NIE WRZUCAJ!

Posiadasz ogród lub niewielką działkę? Kompostowanie w pryzmie kompostowej to tani sposób na pozbycie się odpadów organicznych. Jednocześnie otrzymujesz doskonały nawóz dla swoich roślin. Dziś pokażemy Ci, jak prawidłowo segregować rzeczy na kompost.
Reklama

Czego nie należy wrzucać do kompostownika?

Kompost to doskonały nawóz organiczny. Nawozi glebę i pozwala roślinom doskonale rosnąć. Jednocześnie kompost jest również bezpieczny dla środowiska, ponieważ powstaje poprzez wrzucenie różnego rodzaju odpadów do specjalnej pryzmy kompostowej. Do tego procesu niezbędny jest tlen. Z tego powodu do wytwarzania kompostu nadają się różnego rodzaju kompostowniki z otworami w ściance. Szczególnie preferowane są kompostowniki plastikowe, ponieważ są łatwe do przenoszenia i obsługi. Mają również dłuższą żywotność niż tradycyjne drewniane skrzynie. Ponadto zapewniają ochronę przed gryzoniami i innymi szkodnikami.

Jednak nie wszystkie odpady organiczne mogą być wykorzystane jako nawóz. Czego nie należy umieszczać w pryzmie kompostowej? Następujące przedmioty są zabronione:

  • łodygi roślin, które są ewidentnie chore,
  • chwasty,
  • mięso, kości, produkty mleczne i odpady rybne,
  • odchody zwierząt domowych (zagrożenie biologiczne),
  • liście orzecha włoskiego (zawierają substancje hamujące wzrost innych roślin),
  • gruz, kamienie i cegły (nie ulegają biodegradacji).
Reklama

Oczywiście do kompostownika nie powinny trafiać tworzywa sztuczne, papier drukarski, lakierowane drewno, resztki farb i rozpuszczalników. Są to substancje toksyczne i nie mogą użyźniać gleby. Co ciekawe, jako składniki do kompostownika można wykorzystać zwykły szary karton, produkty lateksowe (rozkładają się po około sześciu miesiącach) oraz drewno. Zawsze dobrze rozdrabniaj grube gałęzie i pnie drzew, ponieważ będą się one rozkładać przez lata.

Czy można wyrzucać jabłka do kompostownika?

Kompostownik
Canva.com
Reklama

W czasie zbiorów może być zbyt dużo jabłek do codziennego spożywania lub do przetworzenia dżemy i konfitury. Część może też spaść na ziemię, a obite szybko zgniją i nie będą się nadawać do spożycia. Nawet przechowywane w dużych ilościach jabłka po pewnym czasie się psują. Dlatego, jeśli posadziłeś na swojej posesji jabłonie, będziesz miał również wiele owoców, które nadają się tylko do wyrzucenia. Czy można je zatem dodać do pryzmy kompostowej? Tak, można. Dodatkowo zawarta w nich wilgoć korzystnie wpłynie na wilgotność pryzmy kompostowej. Dlatego najlepiej układać je na wierzchu suchych odpadów, takich jak słoma, ścinki drzew, pnie krzewów i gałęzie drzew owocowych.

Wyrzucanie popiołu do kompostownika

Jeśli masz pryzmę kompostową, powinieneś wiedzieć, że popiół ze spalonego drewna i węgla drzewnego jest dobrym nawozem.

Reklama

Nawóz ten ma wysoką zawartość magnezu, fosforu i potasu. Popioły te są jednak silnie zasadowe i nie zawierają azotu. Dlatego należy się z nim odpowiednio obchodzić. Początkowo zaleca się mieszanie zielonych liści i świeżej trawy (zawierają one dużo azotu). Dodaj też trochę nawozu sztucznego, np. garść siarczanu amonu. Z kolei igły drzew iglastych, kora i owoce dzikich kwiatów są idealne do zakwaszania popiołu. Jeśli urządzasz grill lub używasz w domu kominka, powinieneś dodać popiół do swojego stosu kompostowego.

Grzyby w kompostowniku

Kolejną pomocą w kompostowaniu są różnego rodzaju grzyby. W wielu przypadkach zarodniki grzybów są przenoszone przez wiatr. Należy jednak pamiętać, że niektóre grzyby potrafią w bardzo krótkim czasie przetworzyć produkty trudne do kompostowania. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nasz kompost jest zasilany przez korzystne gatunki grzybów. Jeśli pozbywamy się dużych ilości drewna, warto zakupić gotowy produkt zawierający żylicę olbrzymią.

Reklama

Będzie ona zjadać martwe drewno i doskonale zamieniać je w próchnicę. W ten sposób może ograniczyć rozwój szkodliwych grzybów, które mogą zaatakować również żywe rośliny. Innym dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnej "szczepionki" z drożdży piekarskich powszechnie stosowanych w kuchni. Należy wymieszać 10 łyżek drożdży z jedną filiżanką cukru i 10 litrami ciepłej wody. Tak przygotowany roztwór należy wylać na pryzmę kompostową. Spowoduje to szybkie gnicie surowego kompostu. W przeciwieństwie do innych składników, drożdże nie przyciągają much i są bezwonne.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama