Sklep z kosmetykami online a stacjonarny: skąd różnice w cenach?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Niższe koszty utrzymania sklepów online
Tradycyjny sklep z kosmetykami generuje większe koszty dla swojego właściciela niż ten prowadzony w sieci. By biznes był rentowny, przedsiębiorca musi ustalać odpowiednio wysokie ceny produktów. Ich sprzedaż nie tylko generuje zyski, ale finansuje też utrzymanie całego sklepu. Sprzedawcy online również ponoszą koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jednak są one znacznie niższe.
Sklep online – brak kosztów utrzymania lokalu do sprzedaży kosmetyków
Sprzedawca online musi mieć choćby mały magazyn i przestrzeń biurową. Koszty utrzymania takich pomieszczeń są jednak znacznie mniejsze niż opłaty za sklep stacjonarny.
Jego właściciel musi opłacić najem lokalu (jeżeli nie jest on jego własnością), rachunki z prąd, wodę czy wywóz śmieci. Prowadzenie sklepu stacjonarnego wymaga również inwestycji czasu w wystrój i dekoracje wnętrza.
Sprzedaż online = niższe koszty związane z logistyką
Zanim towar pojawi się na półkach w sklepie stacjonarnym, trzeba go dowieźć z magazynu, co generuje koszty związane z transportem. Następnie kosmetyki należy estetycznie wyeksponować. Od razu muszą pojawić się przy nich również cenówki. Konieczne jest regularne uzupełnianie zatowarowania półek i czuwanie nad tym, aby nie były puste. Logistyka prowadzenia sklepu stacjonarnego generuje koszty i zabiera mnóstwo czasu.
Natomiast sprzedawcy online mają nieco ułatwione zadanie. Towar, który zamówi klient, jest wysyłany wprost z magazynu.
Oznacza to, że sprzedawca nie musi poświęcać cennego czasu na jego ekspozycję na sklepowych półkach oraz nie ma potrzeby zatrudniania do tego personelu.
Niższe koszty personalne prowadzenia sklepu z kosmetykami online
W sklepie online nie trzeba zatrudniać sprzedawców. Wystarczy dobrze zoptymalizowana strona internetowa i kilka osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy wysyłkę zamówień. Właściciel sklepu online oszczędza na personelu, dlatego może zaproponować niższe ceny produktów.
Ponadto, aby klienci dowiedzieli się o sklepie stacjonarnym, i tak musi on zaistnieć w sieci. Potrzebuje fanpage’a – profilu w mediach społecznościowych. By był on prowadzony profesjonalnie, warto skorzystać z usług specjalistów. Oznacza to dodatkowe koszty.
Tym samym sklep stacjonarny, który nie sprzedaje kosmetyków online, i tak musi płacić za swoją obecność w sieci.
Większa konkurencja w sieci
Internet to przestrzeń intensywnej rywalizacji między sprzedawcami. Sklepy online walczą o każdego klienta, obniżając ceny produktów. Proponują rabaty, zniżki na kolejne zakupy lub darmową wysyłkę. Dlatego zakupy kosmetyków w sieci oznaczają dla klienta mniejszy wydatek niż ich kupowanie w drogeriach stacjonarnych.
Kremy, tusze do rzęs, podkłady czy balsamy do ciała kupowane online są tańsze ze względu na niższe koszty sprzedawców i dużą konkurencję. Nie obawiaj się o jakość tych produktów – są to pełnowartościowe kosmetyki oferowane w bardziej przystępnych cenach.